E enjte, 23.03.2023, 01:53 PM (GMT)

Qazim Namani: Historiku i shkurtër dhe trashëgimia kulturore në qytetin e Pejës

Qazim Namani: Qytetet Urbane gjatë sundimit osman në Kosovë

Lutfi Alia: Gjergj Kastrioti dhe Andronika Arianiti Kastrioti në veprat muzikore të shekullit XVIII

Xhelal Zejneli: Dardania

Gjon Keka: Kuvendi i Lezhës, simbol i besës dhe bashkimit arbëror

Lutfi Alia: Imzot Mark Skura

Xhelal Zejneli: Makondo

Avzi Mustafa: Dr. Ibrahim Temo një zë mbrojtës i popujve të Ballkanit

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (8)

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (7)

Gjergj Kabashi: Rikthimi im dhe "rikthimi" për të bërë krime

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (6)

Lutfi Alia: Duka Gjoni II Kastrioti (5)

Visar Zhiti: Poezia dhe burgu te shkrimtarja e parë shqiptare

Idriz Zeqiraj: Përkujtohet Presidenti Rugova në 17-vjetorin e amshimit

Gani Mehmetaj: A e vlen të ndriçohen krimet e Fadil Hoxhës?

Asnjë komandant i brigadave partizane serbo-malazeze nuk ka vra personalisht më shumë shqiptarë se sa Fadil Hoxha.Jam i vetëdijshëm se nuk e vlen të merresh më me Fadil Hoxhën, një i vdekur që vitet e fundit i jetoi pa dinjitet, por me pension të heroit të Serbisë.Të gjithë e dimë që ishte kriminel, që vrau dhjetëra...
Frank Shkreli: 'Çfarë populli mendojnë ata se jemi ne...' Xhelal Zejneli: Në vend që të mbështetet për muri, Serbia shpërblehet me territor Ndue Ukaj: Dita Botërore e Poezisë Xhelal Zejneli: Shtojca e marrëveshjes Blerim Latifi: Disa shënime pas një leximi

Qazim Namani: Vendlindja ime Prapashtica, familja ime dhe “Përmendorja e Vëllazërim Bashkimit” në Prishtinë! Qazim Namani: Qytetet Urbane gjatë sundimit osman në Kosovë Botohet libri i autorit Lutfi Alia: 'Dioqeza e Kunavisë - Dioecesis Chunaviensis' Lutfi Alia: Gjergj Kastrioti dhe Andronika Arianiti Kastrioti në veprat muzikore të shekullit XVIII Sabile Basha: Aterrimi i dhembjes

Eshref Ymeri: E sëmura e Euroazisë, kjo gërmadhinë rusomadhe

Fjalën “xhevahir”, me kuptim ironik, e përdorim zakonisht në shprehje të tilla, si “xhevahire shtypi”, “flet (thotë) xhevahire”, “boll më me këto xhevahire!”, “na ngopi me xhevahire” etj. Pra, nënkuptohet dikush që thotë gjëra të pamenduara ose bën veprime të gabuara. Por kurrë nuk mund të na shkojë mendja që me gjëra të tilla mund të...
Petrit Dibrani: Deri kur, o popull?! Fran Gjoka: Gjithmonë i paharruar, i dashur dhe i vlerësuar Ndue Dedaj: Votat apo vula? Kalosh Çeliku: Asociacioni si gozhda e Nastradin Hoxhës Kalosh Çeliku: Kurvat politike

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me poetin dhe shkrimtarin Gëzim Murajza Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren e mirënjohur Lumturie Axhami - Sejdini Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me studiuesin dhe publicistin Fahri Xharra Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi"

Me 28 mars, në Bibliotekën Kombëtare "Pjetër Bogdani" në Prishtinë, promovohet libri i Bajram Kabashit, 'RIISLAMIZIMI rreziku i radhës'

Libri bashkëbisedues i gazetarit Bajram Kabashi me aktivistin e njohur të çështjes kombëtare, shkrimtarin Ibrahim Kelmendi, autorin e librit Islami, religjion agresiv (?!) dhe të një mori veprash të tjera, i bënë çështje publike disa tema që duket sikur tentohej të mbaheshin të fshehura prej opinionit publik kombëtar dhe ndërkombëtar...
Hamdi Hysuka: Poezia shqipe nis me Pjetër Budin e Matit Gjon Keka: Simbol i rrallë i kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit Albert Habazaj: Imazhet dhe abstraksionet poetike të autores Armenida Qyqja Albert Vataj: Poezi, ç'ka don me ken ti për mu, e un' mundem për ty?! Neki Lulaj: Manastiri Ilir

Visar Zhiti: Në kishën e lashtë të Rubikut

Duket që nga larg në shkëmb, misterioze si shpirt i shkëmbit mbi ujrat e luginës së  Fanit dhe autostradēs si një tjetër lumë i ri…Është e shekulli XI, përmendet që në vitin 1166, kuvend françeskan, manastir, abaci benedikte, njihet me emrin “Kisha e t’Shëlbuemit”. Me projektin e At’ Gjergj Fishtës...
Syrja Etemi: Pështera dhe Meli - dy vendbanime që janë e s'janë Hamdi Hysuka: Liria e ka një emër, 'Kosovë e pavarur'! Asllan Dibrani: Akademi përkujtimore me rastin 41 vjetorit të vrasjes së Vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës nga UDB Idriz Zeqiraj: Oda e Junikut - Institucion pleqnar në Dukagjin Idriz Zeqiraj: Shoqata "Sali Çekaj" në Zvicër feston 'Darkën e Lamës'

Dorian Koçi: Aleksandër Moisiu - Njeriu që e merrte diellin me vete ngado

Fjalët që shprehin koncepte të mëdha shpesh herë duken sikur vijnë nga një origjinë hyjnore, por në fakt ato reflektojnë një parim të njohur të semantikës, të identifikimit të koncepteve me sendet që i kanë përfaqësuar. Kështu p.sh pak kush mund t’i vejë mendja apo t’i kujtohet nëse ka lexuar diku se fjala tragjedi kaq...
Dorian Koçi: Fan Noli - figura e parë poliedrike e mendimit shqiptar Albert Vataj: Martin Camaj, një vullnet qiellor që na shpërbleu me urtësi dhe zemërbardhësi Idriz Zeqiraj: Një vit pa kryetarin Haki Rugova Nue Oroshi: Adem Jashari, luftëtari që i mësoi komandantët se si të luftohet Gëzim Loka: Njëzët e katër orë në shërbim cilësor ndaj pacientëve

Kastriot Dervishi: Ditëlindja e poetit

Sot (18-03-2023) poeti Vilson Blloshmi ka ditëlindjen. Nëse do jetonte, do ishte 75 vjeç.  “Saharaja” është ndër poezitë më të njohura të tij, e cila u trajtua si provë hetimore gjatë procesit të tij. Më 8.8.1976 i pyetur nga hetuesi Merdar Hasa, Vilson Blloshmi deklaroi...
Kastriot Dervishi: "Ndjenja shoviniste" Kastriot Dervishi: “Jo mëshirë, tradhtarëve plumb dhe litar” Kastriot Dervishi: Sekreti Fëmijët që u masakruan në shtëpinë e familjes Vejsa në Gjakovë Kastriot Dervishi: Desantët e djegur

Idriz Zeqiraj: Përkujtohet Kadri Mani në 10-vjetorin e amëshimit

Shqiptarët kanë një histori të hidhur me emigracionin dhe burgjet politike. Ideologjia komuniste në dy shtetet fqinjë, Shqipëri-Jugosllavi, ka rënduar jetën e shqiptarëve dhe sikur kanë garuar kush më shumë shqiptarë arreston, maltreton, terrorizon, deri në vrasje individuale dhe grupore. Pavarësisht zënkave...
Xhelil Rama: Kadri Mani - pishtar i arsimit, i butë me nxënësit, i egër me pushtuesin Binak Ulaj: Kadri Mani - Luftëtar i Përjetshëm për Kosovën Femi Cakolli: Drita në burrin e fortë e të sertë! Idriz Zeqiraj: Ideali dhe Parimësia – ishin unike në jetën e Kadri Manit Nuhi Ismajli: Pavarësia

Florim Zeqa: “Edil Sinani” fitues i 17 Shkurtit

Festimi i 17 shkurtit, i 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës ishte motivi i organizimit të shumë aktiviteteve të larmishme në Itali dhe të gjitha shtetet evro-perëndimore nga ana e mërgatës sonë. Përderisa shoqata dhe grupe bashkatdhetarësh organizuan koncerte dhe mbrëmje festive, një grup i të rinjëve kosovarë nga Rovato...
Gjekë Marinaj: Biseda ime me Pele Florim Zeqa: ACG fitues i 28 Nëntorit Artemisa Kastrioti: Gentian Ameti debuton me performancë të jashtëzakonshme në ligën belge Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së” Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën”

Vildan Sharra: Historia e Sheshit të Flamurit

Do na behet Shqiperia? Do na behet ne e do! Nuk jane vargje poetike,  as kenge patriotike.Trojet arberore ishin ne prag te rrezikut dhe shfarosjes prej fqinjevete perhershem grabitqare. Per afro pese shekuj nen roberine e eger otomane,  me gjithe perpjekjet e here pas hershme nuk kishin mundur te krijonin nje shtet...
53% e punonjësve në kërkim të punës jashtë, 25% planifikojnë të ikin brenda vitit Mërgata Shqiptare në Botë: Apel për pjesëmarrje në regjistrimin e popullsisë nga mërgimtarët nga Serbia, në veçanti nga Presheva, Medvegja e Bujanoci Jahja Drançolli: 110 vjet më parë, Mali i Zi i shpalli luftë Perandorisë Osmane Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik E largojnë nga FSK sepse kishte tatuazh me vargjet e Heroit Agim Ramadani!


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora