E shtune, 13.08.2022, 11:01 AM (GMT+1)

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Lutfi Alia: Poetja arbërore Isabella Kastrioti Skanderbeg (1704 – 1749)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (6)

Hamza Halabaku: Prof. Dr. Ismet Salihu, intelektuali i pathyeshëm që punon vazhdimisht

Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948)

Xhelal Zejneli: Aristidh Kola - Studiues dhe Veprimtar Arvanitas

Lutfi Alia: Poetja arbërore Luçia Albani (1534 – 1568)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (5)

Visar Zhiti: Pushkatimi i dy poetëve

Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti

Xhelal Zejneli: Amerika - Shpallja e Pavarësisë dhe Deklarata e Pavarësisë

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (4)

Kastriot Frashëri: Lamtumirë një miku dhe analisti të sertë

Xhemaledin Salihu: Njollosja e gjithçkaje shqiptare!?

Kohëve të fundit po manifestohet nje mani, dobësi shqiptare: krejt çka është shqiptare po e njollosim. Filluam nga politika, nuk mbeti as një politikan qoftë i nivelit lokal, rajonal apo nivelit kombëtar që nuk u njollos, nuk u përfol.Për fillim filluam me personalietete të klasës politike...
Ndue Ukaj: Shumë i trishtë lajmi se është sulmuar me thikë shkrimtari Salman Rushdie Blerim Latifi: Lexoni shqipe ma shumë! Ndue Ukaj: Mendjerobër të entuziazmuar! Blerim Latifi: Historia tragjike e çikave të Kosovës Frank Shkreli: Gjekë Marinaj, poeti erudit po pushton botën me poezinë e tij

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Më 26 gusht 2022 do të përkujtohet 112 vjetori i lindjes të Shen Nënë Terezës shqiptare.Më 5 shtator 2022 mbushen 25 vite, kur pushoi së rrahuri zemra e madhe e Shen Nënë Terezës. Atë ditë, në shtratin e thjeshtë dhe të bardhë, në dhomën e saj të vogël në “Shtëpinë e Nënës” në Kalkuta, pushoi...
Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra Jusuf Buxhovi: Njohja Ndërkombëtare e Shqipërisë dhe lindja e Çështjes së Kosovës Lutfi Alia: Poetja arbërore Isabella Kastrioti Skanderbeg (1704 – 1749) Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948) Sabile Basha: Druaj

Reshat Sahitaj: Stop shamiave arabe në trojet shqiptare!

Të gjithë shqiptarët pa dallim religjioni,  kemi qenë dhe jemi tolerantë ndaj çdo besimi fetar.  Historikisht  populli ynë  ka jetuar në harmoni më vëllezërit tjerë të besimeve të ndryshme,  madje në festat fetare kanë shkuar  katolikët të musimanët dhe e kundërta. Kjo  tolerancë dhe kjo harmoni...
Fahri Xharra: Jo shamisë arabe në shkollat shqipe! Fadil Sahiti: Vdekja klinike e një sistemi dhe debati për shamiat Fritz Radovani: Gjakosja e Zallit të Kirit Kalosh Ҫeliku: Përndjekja e disidentëve dhe fjalës së lirë krijuese Enver Bytyçi: A di gjë njeri, çfarë roli ka Dritan Abazoviç?

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Flora Sela - Kastrati: Zonja vdekje befasisht u trokiste në derë

Duke u nisur nga realiteti i krijuar i një mjegullnaje tiranike të sistemit, duhen analizuar rrethanat dhe gjendjet e krijuesve. Nëse mediokrit me lehtësi krijojnë rrethana përshtatshmërie për të mbyllur vrimat apo për të dhënë një pamje arnimi në krijimtari, krijuesit e vërtetë nuk e bëjnë atë nëse u mungon ndjenja. Ata...
Poezi nga Blerim Rrecaj Jahja Drançolli: Letër e rrallë autografike e Skënderbeut (8 gusht 1451) Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (20) Sadik Bejko: Ngjallja e dosjes së vdekur Flora Sela - Kastrati: Përballja me policinë letrare

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Sot e menduam ndryshe. Të zhvendosemi pak orë për të gjetur qetësi në gjirin e monumenteve të natyrës; në Përmet, aty ku natyra shekullore ka skalitur bukuri. Atje ku ajri të freskon me “poezinë” e gurgullimës së Vjosës; atje ku mund të mahnitesh para majave madhështore, që nusërojnë hijshëm e plot dinjitet historik...
Xhevair Lleshi: Jo, asnjëherë s'ka kohë të përshtatshme! Ndue Dedaj: Thethi, turizëm në rritje Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri Pëllumb Gorica: Magjia e parrëfyer Lin Tahir Bezhani: Atje ku sytë e kërkojnë gjithmonë mikun

Sali Berisha: 34 vjetori i martirizimit te poetit Havzi Nela! Edvin, kerko ndjese! Ardian Ndreca: Dom Ndoc Nikaj Ndue Dedaj: Historia unike e një malësori fisnik Ibrahim Kabili: Për mjekun hero të zonës Besnik Lamçe, dhe kolegë të tjerë Gjekë Gjonaj: Prof. Dr. Nikollë Ujkaj, pedagog me kulturë të gjerë dhe njohuri të thella profesionale

Kastriot Dervishi: 1989/Letra anonime

Populli ynë heroik gjithnjë i ka pasur qejf letrat anonime. Kënaqej teksa nxinte jetën e tjetrit, por sidomos kur nuk vinte emër. Lumturia në fshehtësi ishte e madhe. Një letër e shkruar më 25.12.1989 i drejtohej Komitetin Qendror të PPSH-së të ishte vigjilent e të merrte masa. Rasti u verifikua nga organet e pushtetit...
Kastriot Dervishi: Kur fliste populli para "drejtësisë" Kastriot Dervishi: 29 korrik 1913, dita e formimit të shtetit shqiptar Kastriot Dervishi: Faleminderit SHBA Kastriot Dervishi: Një fletë nga ditari i Vilson Blloshmit Kastriot Dervishi: Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...
Edi Rama zgjedh presidentin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak! Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora