E hene, 04.07.2022, 01:33 PM (GMT+1)

Entela Binjaku: Tomë Mrijaj sjell në librat e tij kontributet e figurave të shquara të kombit

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (2)

Xhelal Zejneli: Shote Galica - Luftëtare për Bashkim Kombëtar

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (1)

Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Brahim Avdyli: Hijet e natës

Entela Binjaku: Kontribut i arsimtarëve fierakë në edukimin e fëmijëve nga Kosova

Sabile Basha: Veprimtaria e Forcave Nacionaliste e Demokratike në Kosovë (1945-1948)

Xhelal Zejneli: Ndarja e kishës nga shteti

Adil Fetahu: Kodoshët e 'Ballkanit të Hapur' - Rama e Vuçiq, u bënë miq!

Sinan Gashi: Maltertimi nga milicia serbe dhe mjeshtria e fshehjes së krimit

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (6)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (5)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Ramiz Lushaj: Serbia e Vuçiçit e Daçiçit po don me e kthye Luginën e Preshevës në një “Sanxhak të Dytë” Xhelal Zejneli: Shote Galica - Luftëtare për Bashkim Kombëtar Prend Buzhala: Kuptimi perëndimor Kastriotian dhe ai oriental e rus për lirinë Blerim Latifi: Dëshmori pa fotografi Ndue Dedaj: Debati për shkollën, sa herë ka provime

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (2)

Sidoqoftë, këtë ndihmësudhëheqje të Qendrës e mora si edhe e kuptova si shumë serioze, aspak nuk ishte lakmuese. Ishte pozitë sibashibuzukçe, në kohë të përmjegullt, ngase e dija fort mire se për çdo post-pozitë në sistemin komunist paraprakisht lypsej domosdo pëlqimi i organeve të pushtetit...
Jusuf Buxhovi: Deklarata e Paravësisë - Gurëthemel i Shtetësisë së Kosovës Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (1) Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444 Lutfi Alia: 'Të mbrojmë shëndetin nga sëmundjet që shkakton tymi i duhanit' Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur

Aurel Dasareti: 7 korrik, bashkohuni kundër tiranëve. Mëmëdheu po thërret!

Ju që e doni veten dhe Shqipërinë duhet të jeni në rrugë me atdhetarët që do të protestojnë.Nëse jo, ndoshta protesta do të shuhet. Duket se kjo revoltë e ndezur shumë vite më parë tani po ringjallet, por kjo nuk duhet të jetë arsye që ne të kritikojmë pa asnjë propozim, të dënojmë apo të "konsiderojmë", kur të...
Ndue Dedaj: Një bari i vogël i një bjeshke të madhe Sali Berisha: 32 vjetori i kryengritjes së 2 korrikut 1990! Fritz Radovani: Don Jak Bushati Florim Zeqa: Për një alternativë të re që shënon fundin e kauzave të rrejshme! Xhemal Ahmeti: Traumat e skllavit

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Fadil Gazetari: Intervistë e pa përfunduar

Mërgimtaret e letrave shqipe në Diaspore janë aktualisht ambasadorët e medias shqiptare, njëhkohësisht me krijmtarine e tyre letrare i bëjnë jehonë njohje Shqiperise, pa ndonje rrogë shtetërore diplomatike, vetëm me djersën me penen e botimet, nder popujt e botes , Atdheut te tyre.-Nje nder ta eshte dhe publicisti shqiptaro-amerikan Luan Kalana, i cili sot jeton ne SHBA...
Kadri Tarelli: Shpendi Topollaj - Aforizma me humor Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar Edison Ypi: Njeriu i Ri Rexhep Shahu: Bashkim Trenova – ‘Shqiptarët sipas serbëve’ Visar Zhiti: Drama çame

Ndue Dedaj: Shkrimtarët në Rrëshen, për Musine Kokalarin

Ka vite që në Rrëshen vijnë shkrimtarë, gazetarë e të tjerë për të kujtuar Musine Kokalarin, që e lidhi fati me këtë qytet për më shumë se dy dhjetëvjeçarë. Dje pritëm rreth dyzet shkrimtarë dhe poetë, që kishin ardhur në gjurmë të Musinesë. Ka diçka të shenjtë në shtegtime të tilla, të...
Ndue Dedaj: Burreli, njëqind vjet qytet Kujtim Mateli: Festë mbarëkombëtare në Frashër të Përmetit, në 176-vjetorin e ditëlindjes së Poetit Kombëtar Naim Frashëri Asllan Dibrani: Një fundjavë në mesin e monumenteve historike në qytetin e Strasburgut - Francë Petrit Aliaj: Dhurohet shtatorja e Nënë Terezës në përkujtim të veprës së saj Gjekë Gjonaj: Salçi kulturor dhe historik ka rënë në qetësi të mërzitshme

Gjekë Gjonaj: Husein Bato Dukaj, la pas një vepër që kapërcen shumë jetë

U bënë shtatë vjet  nga vdekja e parakohshme,   në moshën 56 vjeçare,  të Husein Bato Dukaj, regjisorit të parë të shkolluar  në Mal të Zi, me të cilin kam punuar disa vite  në TVMZ.  Dhe këtë përvjetor të shtatë  mu kujtua ky koleg e mik  i dashur  me vlera të larta njerëzore e profesionale i cili i donte shumë njerëzit...
Feti Tunuzliu: Kontributi i Akademik Gazmend Zajmit Sylejman Morina: Kaluan pesë muaj nga vdekja e akademik Pal Deshpalit Hazir Mehmeti: Lamtumirë burri i ndritur, Sinan Rashani! Shefqet Dibrani: Shndrinë hija mbi lirinë Gjon Keka: Nikollë Kaçorri gurthemeltari i pavarësisë së Shqipërisë

Kastriot Dervishi: Pushkatimi i opozitës së parë

Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat në foton bashkëlidhur), opozitës së parë shqiptare që përbëhej nga grupet monarkiste, të rezistencës dhe ai socialdemokrat. Të ekzekutuarit u përkisnin dy grupeve të para. Në procesin e madh të zhvilluar në Tiranë bënin pjesë edhe opozitarë të tjerë që morën dënime të...
Kastriot Dervishi: Vizita te 'popujt vëllezër të Jugosllavisë', çelikosi miqësinë dhe vëllazërimin Kastriot Dervishi: Hashim Toplica Kastriot Dervishi: 1946/Dekorim si vrasës Kastriot Dervishi: Vrasje në kufi dhe dekoratat për vrasësit Kastriot Dervishi: Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzimet e gjyqit

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...
Edi Rama zgjedh presidentin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak! Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora