E enjte, 21.01.2021, 11:57 AM (GMT)

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I)

Lutfi Alia: Poeti arbëror Mikel Marullo Tarkaniota

Qazim Namani: Masakrat në fshatin Prapashticë sipas burimeve historike dhe rrëfimeve nga familjarët e mi

Elvi Sidheri: Gjenerali me origjinë shqiptare nga Shkupi që shpëtoi të krishterët e Stambollit

Entela Binjaku: Në Mekat, mes miqve dhe dashurisë për gjuhën

Frank Shkreli: Përgjithmonë mirënjohje për Kongresistin Eliot Engel

Fatbardha Demi: Dy shekuj gjenocid mbi shqiptarët

Frank Shkreli: Për një parti shqiptare

Xhelal Zejneli: Psikologjia e turmës

Fatbardha Demi: Mrekullia e mbijetesës së një kombi

Sinan Gashi: Dy zonja të nderuara të skenës artistike shqiptare të Kosovës

Sylejman Morina: Arbneshët e Zemunikut i ruajtën mbiemrat, por jo identitetin

Kozeta Zylo: 57-Vjetori i pushkatimit të poetit disident tepelenas Trifon Xhagjika

Alma Lama: Diaspora meriton respekt dhe mirënjohje

Adil Fetahu: Shkencëtari kroat, Milan Šufflay, viktimë e monarkofashizmit serb

Frank Shkreli: Joe Biden, presidenti i dytë katolik në SHBA Gjergj Kabashi: Anton Çetta, islamizimi antishqiptar dhe “integrimet neoosmane”! Ndue Ukaj: Humori që mbjell urrejtje Ndue Ukaj: Anton Çetta është shumë më shumë se një shtatore në kryeqytet Kalosh Çeliku: Parashikimi i Arben Xhaferit për veten dhe Ali Ahmetin

Saimir Lolja: Ligji grek nuk ka lidhje me arvanitët vendas myslimanë

Pjesa jugore e Shqipërisë së Poshtme thërritet nga shqiptarët me emrin Çamëri. Për të ndeshet edhe emërtesa perandorake romake Epir-us e shekujve I - IV e.s. e marrun prej shprehjes gjeografike në Shqip “Tokat E Pirit” duke i ngjitur prapashtesën perandorake romake perëndimore -us. Rrënojat E Pirit, qytetit arban shumë të ...
Fazli Maloku: Jehona e krismës së armëve të Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës ishte jehona e lirisë Lutfi Alia: Poeti arbëror Mikel Marullo Tarkaniota Qazim Namani: Masakrat në fshatin Prapashticë sipas burimeve historike dhe rrëfimeve nga familjarët e mi Qazim Namani: Kisha në Boletin është katolike shqiptare Fatbardha Demi: Dy shekuj gjenocid mbi shqiptarët

Edison Ypi: Si ta kuptosh që je budalla

Nëse pushtimi të duket çlirim, ndalimi i Shqipes progres, përvetësimi i Besimit fetar të pushtuesit, Fat, nuk je derr, maçok, qen zorraxhi, gomar, zhapik, zvarranik, je budalla.Është më se e natyrshme të ecësh rrugës duke kqyrur femrat. Sisët, shalët, kërthizat, harqet, format, vithet, lëvizjet, nazet, ojnat e tyre...
Hysen Ibrahimi: U konfirmua njohja e Kosovës me praninë e personaliteteve botërore në varrimin e Presidentit Rugova Klajd Kapinova: Komunistët leninistë nolistë në New York Zenel Çeliku: Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë - çfarë? Skënder Kapiti: Rëndësia dhe roli jetik i Shqipërisë për Kosovën Blerim Latifi: Dreka e kobshme e janarit 1953

Aleks Kapllaj: Intervistë me sopranon Donika Mataj Vilma Zonja: Intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj Entela Binjaku: Intervistë me politologun Kristjan Dukaj Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj Entela Binjaku: Daniela Stoica, një profesioniste për drejtimin e Departamentit të Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Korçës

Ndue Dedaj: Sonetet e muzës së origjinës

Kur poeti i viseve gjakovare Hasan Hasani shkruante dhe botonte më 1967 lirikat e “krojve të bardha”, brenda atyre ndjesive poetike gurgullonte si një jehonë iliriane dhe Gurra antike e Domgjonit të Mirditës, që buron prej gjinjve të Munellës, jo si prej atyre të Rozafës. Ama e saj kishte shtegtuar bashkë me paraardhësit...
Hamza Halabaku: Emrin tënd nuk e përmend njeri Ndue Ukaj: Entuziazmi i turmave Uran Butka: Mid’hat Frashëri - Kongresi i Lushnjës Sabri Godo: Sali Butka në Kongresin e Lushnjës Brahim Avdyli: Përrallë e bukur mbi reformat

Ndue Dedaj: Tamarë - Kelmend, duke medituar për unazën e Alpeve

Malësia e Madhe nuk ka qenë pagëzuar rastësisht me këtë emër, por për t'u dalluar nga malësitë e tjera shqiptare si gjeografi. Atje gjendet maja e Shqipërisë.Nuk do ta kishim këtë malësi pa zërin e lahutës dhe “Lahutën e Malësisë” së Gjergj Fishtës pa jehonën e lirisë së këtyre kreshtave...
Xhevahir Cirongu: Djali nga Skrapari Rako Paja kërkon të ‘’kapi’’ diellin… Nue Oroshi: Prizreni në një rikthim të vlerave kulturore me manifestimin "Shpata e Fjalës" Nebi Islami: Konferencë e Dëshmive mbi Lashtësinë, Qëndresën dhe Vazhdimësinë Ndue Dedaj: Shënime vjeshte nga Tropoja Prend Buzhala: Tryeza e pasur e Zymit

Anton Berisha: Dëshmi për Imzot Mark Sopin Gëzim Loka: Qanije Hamdi Hyka (Alushi), profili i një mësuesje fisnike dhe artisteje të përkushtuar Dukagjin Hata: Haxhi John Dauti, një misionar i çështjes gjithëshqiptare në SHBA Ibrahim Kabili: Zenel Bastari - Bejtexhiu që nderoi Bastarin dhe Bendën me vargjet e penës së tij Ibrahim Kabili: Mësuesi dhe drejtori që dha shumë për arsimin dhe vlerësohet për meritat e tij!

Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë Abuzojnë me foton e tij, reagon shkrimtari i njohur, Kristaq Turtulli Isa Mustafa: Vranë Enver Malokun, por jo veprën e tij të madhe Këngëtari i mirënjohur, Selami Kolonja: Edhe unë jam Çam! Takim përkujtimor: Gjenocidi dhe masakra serbe e 1.520 banorëve me 1921 në Prapashticë

Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann

Me rastin e hapjes së Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri 2020, Klubi i Shahut “Arbëria” nga Vjena, organizoi një turne simultan në shah, me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann.Klubi i Shahut “Arbëria” tashmë e disa vite qysh nga dalja në skenë në vitin 2012, si një grupim i vullnetarëve...
Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Romeo Gurakuqi: Ish-Presidenti (Bujar Nishani), gënjeshtar djallëzor Agron Tufa: Mbi triumfin e kompleksit edipal të pushtetit të rilindjes Agron Tufa: Ish Spiuni i Sigurimit Albert Dervishi në krye të policisë së shtetit Agron Tufa: Spiuni i mirë Nasho Jorgaqi Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...
Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit Tradhëtoi partinë, nëna e mallkon: Helm t’u bëftë qumështi që të kam dhënë Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora