E diele, 19.09.2021, 04:06 PM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Interesi strategjik i shqiptarëve dhe radikalizmi islamik

Qazim Namani: Gjurmët historike dhe arkeologjike në qytetin mesjetar të Bërvenikut

Xhelal Zejneli: Përmasat tronditëse të krimeve serbe

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve

Pal Neçaj: Dy fjalë zemre

Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat

Lutfi Alia: Dante Alighieri në botën shqiptare

Entela Binjaku: Lamtumirë artistit dhe mikut të madh të Shqipërisë, Jon Karamitru!

Pëllumb Gorica: Magji, magji… Vetëm magji

Pensionistja i shkruan ministres: Rregulloni shkollën, që të kemi në rregull shoqërinë

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe pavarësia e Maqedonisë

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Xhelal Zejneli: Ballkani Perëndimor dhe dyert e mbyllura të BE-së

Albert Vataj: Kastriot Dervishi, zëri i fuqishëm i të vërtetave

Xhelal Zejneli: Konflikti shqiptaro-serb është konflikt historik

Frank Shkreli: Amerikë o vend i bekuar, prite, prite Skënderbenë! Kalosh Çeliku: ‘Polici’ spiun Xhelal Zejneli: Përmasat tronditëse të krimeve serbe Nikoleta Kovaçi: Vijimësia e turpit! Blerim Latifi: Bota Serbe!

Lutfi Alia: Dante Alighieri në botën shqiptare Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare Ilia Karanxha: Gentile Bellini dhe Skënderbeu ynë Sabile Basha: Lidhja e Dytë e Prizrenit, 1943 Sabile Basha: Jugosllavia përballë lëvizjeve ilegale shqiptare në Kosovë, 1945-1981

Gjokë Dabaj: Mos u ngut me kapërcimin e etapave!

Askush me mend në kokë nuk mund të jetë kundër një Evrope të hapur, kundër një Bote të hapur e rrjedhimisht as kundër një Ballkani të hapur.Madje, ku ta gjejë njerëzimi, që njerëzit të lëvizin lumturisht nëpër këtë botë kaq të bukur!?Por ç’të bëjmë që, midis njerëzve ka edhe njerëz-kafshë, njerëz që...
Eshref Ymeri: Një deklaratë e Bashës pa bosht Aurel Dasareti: Kriminelë, për ju ka një vend të veçantë në ferr Zenel Çeliku: Mjekët janë shtresa më e rrezikuar që shprehin sakrifica jetësore në këtë kohë pandemie Kastriot Myftaraj: Vepra e Presidentit Wilson u shkatërrua nga Biden Fritz Radovani: At Meshkalla tha - Po formoni nji brezni...

Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani

Përveç datës 1 tetor, datë që kemi nisur ta përkujtojmë viteve të fundit, mendoj që nuk janë të shumtë që e dinë se bota e qytetëruar i ka kushtuar grupmoshës më të rritur të shoqërisë, edhe një datë tjetër:  15 qershorin.Në 10 vitet e fundit kjo datë kujtohet si Dita Ndërkombëtare e....
Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I) Aleks Kapllaj: Intervistë me sopranon Donika Mataj

Edison Ypi: Sulova Socjaliste

Ç'janë ata male me Devoll te këmbët ?Cilët janë ata trima që jetojnë atje ?A e shkrepin pushkën ?A e zhgrrapsin penën ?A e ngasin parmëndën ?Nga Dumreja deri në rrëzë të Tomorrit, nja 30 e ca katunde, male, kodra, pyje, përrenj, liqere, shtrihet e shtriqet, e ulet e ngrihet, madhështorja Sulova...
Timo Mërkuri: Dashuria si pafundësi tingujsh, dritash dhe ëndrrash Qazim Shehu: Zëri i vendlindjes Kadri Tarelli: Bashkim Kadiu - Enciklopedia e vlerave Jahja Drançolli: Zbulimi i kryeveprës së dytë të Leonardo da Vinçit Albert Vataj: Maria Kalas, fëmija i padëshiruar që u shndërrua në legjendë

Bashkim Saliasi: Nga Golemi në fushat e Myzeqesë

Jo shumë larg Tiranës, buzë Adriatikut, shtrihet plazhi Golemit me bukurit e lokaleve luksoze dhe ujin e pastër që i japin hijeshi qytetit bregdetar, të Durrësit antik. Para viteve 2000 vija bregdetare e Golemit popullohej nga pishat, kurse tani tek-tuk të sheh syri ndonjë grumbull pishash që i kanë shpëtuar...
Pëllumb Gorica: Magji, magji… Vetëm magji Ibrahim Kabili: Takim brezash, promovim vlerash, vlerësime! Nikoleta Kovaçi: Shkretnim! Shefqet Dibrani: Gazeta që gjallërinë Shqip në Mal të Zi Ndue Dedaj: Velipojë, reportazhi që nuk u shkrua dot

Lekë Mrijaj: Pushofsh në paqe Imam Dr. Rexhep Boja

Misionin e misionarit, atdhetarit, kulturologut ndër epoka të ndryshme e kanë ushtruar me shumë devotshmëri e atdhetarizëm shumë shqiptarë, teologë të besimeve të ndryshme të besimeve monoteiste.Një nder ta ishte edhe ish kryetari i BIK-ut, myftiu dr. Rexhep Boja, i cili, dje, pas një ataku kardiak ndërroi jetë...
Shaban Krasniqi: Raif Mehmeti, profesor e veprimtar shembullor Nikë Gashaj: Jovan Baleviq (1728-1769) Emine S. Hoti: Respekt dhe nderim për mikun tonë të paharruar Prof. Murat Gecaj Albert Vataj: Azem Hajdari, vrasja që tronditi politikën shqiptare Osman Stafa: Mirënjohje përjetë njeriut që vrau frikën në emër të Lirisë

Idriz Zeqiraj: Degët e LDK-së në Gjermani dhe Zvicër bënë vizita në atdhe

Anëtarë të kryesisë dhe aktivistë nga Degët e LDK-së në Gjermani e Zvicër, bënë vizita në Atdhe. Të prirë, përkatësisht, nga kryetari Osman Ferizi dhe anëtarët e kryesisë Saim Tahiraj e Ismet Çeku, ata bënë homazhe dhe vunë buqeta lulesh ke shtatorja e komandant Sali Çekaj në Deçan, në Kompleksin Memorial në Koshare dhe...
“Hidheni në koshin e plehrave”, imami arab në Gjermani kundër flamurit shqiptar Elena Kocaqi takon shqiptarët e Ukrainës Ramiz Lushaj: Agim Mehmeti nderohet me Çmimin e Lartë “Ahmet Krasniqi” Arrestohet poeti ''hoxhist'', reagon Kisha Kastriot Dervishi: Një statistikë tronditëse

Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Nën moton “Muaji i Lirisë”, më 26 dhe 27 qershor 2021, të Treviso (Itali) u mbajtë turniri në futboll të vogël për nderë të 22 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ky turnir u organizua në mënyrë briliante nga grup i të rinjëve; Fadil Bajraktari, Florim Lumi, Ram Zeqa, Isuf Ademi dhe Kushtrim Gashi...
Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios

Kastriot Dervishi: Indoktrinimi i fëmijëve me përralla çlirimesh

Kjo që shihni në foto është një pamje nga ceremonia e sotme me rastin e 18 shtatorit, “çlirimit” të Gjirokastrës. Zhvillohet nga autoritetet me pjesëmarrje fëmijësh, në ish Burgun nr.17, në kala, burg që funksionoi në vitet 1944-1953. Fëmijët qeshin e këndojnë në ato qeli ku kanë vuajtur e vdekur qindra të dënuar...
Kastriot Dervishi: 'Ta kishim vrarë ne dhe jo gjermanët' Kastriot Dervishi: Shoku i Sami Dangëllisë, hyri në burg 22 vjeç, doli 67 Kastriot Dervishi: U burgos 16 vjeç, doli nga burgu 47 vjeç Ergys Mertiri: Perpjekjet per rehabilitimin e regjimit komunist jane me aktive se kurre Kastriot Dervishi: Burgosur në Jugosllavi, internuar në Seman

Gëzim Llojdia: Si ishte mbledhja e parë e parlamentit të vitit 1923?

Mbledhja e parë parlamentit të vitit 1923 është mbajtur në dimrin e këtij viti,  ditën e shtunë rreth orës 3 pasdite . Parlamenti nis punën në seancën eparë parlamentare ku bënin pjesë mazhoranca dhe pakica . Që në seancën e parë deputeti i Gjirokastër bënë një kërkesë mëse të drejtë për shkollat e mbyllura në Gjirokastër...
Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup Gëzim Lojdia: Kur pionierët kinezë i dërgonin letër Diktatorit Enver Hoxha Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë Albert Zholi: Qemal Stafa u vra në betejë, e vranë në kurth apo u vetëvra?! 1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora