E diele, 17.10.2021, 07:21 AM (GMT+1)

Elvi Sidheri: Ati i 'Maqedonizmës' me rrënjë të panjohura shqiptare

Entela Binjaku: A është ky moshimi aktiv që dëshirojmë për më të moshuarit e shoqërisë sonë?

Lutfi Alia: Arratisja e Kazanovës nga burgu i Plumbit

Xhelal Zejneli: Serbia - Turpi i Evropës së shekullit XXI

Fatmir Minguli: Vështirësia e një analize libri

Pëllumb Gorica: Nga qytetërimi, vetëm thërrmie

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Xhelal Zejneli: Interesi strategjik i shqiptarëve dhe radikalizmi islamik

Qazim Namani: Gjurmët historike dhe arkeologjike në qytetin mesjetar të Bërvenikut

Xhelal Zejneli: Përmasat tronditëse të krimeve serbe

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve

Pal Neçaj: Dy fjalë zemre

Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat

Lutfi Alia: Dante Alighieri në botën shqiptare

Entela Binjaku: Lamtumirë artistit dhe mikut të madh të Shqipërisë, Jon Karamitru!

Blerim Latifi: Hija e Arkanit vazhdon të endet gjithandej veriut të Kosovës Viktor Mërkuri: BE për Ballkanin - Mbijetesa e qëllimit si i vetmi opsion Kalosh Çeliku: Haxhuxhe plaka pa nuse në lëmë Kalosh Çeliku: Hajduti shanë hajdutin Frank Shkreli: Ambasadorët vizitojnë kampin komunist të Spaçit

Lutfi Alia: Arratisja e Kazanovës nga burgu i Plumbit

Don Zhuani joshës i femrave dhe Kazanova i joshur nga femrat, janë të dy figuramitike të shndërruar në legjenda. Si thekson Franko Kuomo në veprën “Elogio del libertino”, dhe pse janë dy sedutorëtprootipë, duhet t’i njohim dallimet mes tyre, për të shmang keqinterpretimet.Kazanova i joshur, nuk është Don Zhuan...
Fatbardha Demi: Emri i qytetit nga e ka origjinën miti i Adamit Sabile Basha: Formimi i organizatës ilegale ‘Komiteti Nacional-Demokratik Shqiptar' në Kosovë, 1943 Qazim Namani: Gjurmët historike dhe arkeologjike në qytetin mesjetar të Bërvenikut Lutfi Alia: Dante Alighieri në botën shqiptare Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Enver Bytyçi: Bëhuni bashkë, nëse e doni Kosovën shtet sovran dhe të pavarur!

Dy aksionet e policisë së Kosovës në veri të vendit janë edhe akte politike të shtetit dhe institucioneve të saj. Vendosja e rendit, sovranitetit dhe kontrollit në të gjithë territorin është e drejtë dhe detyrë themelore për çdo qeveri dhe qeverisje. Qeveritë e mëparshme të dominuara nga Partia Demokratike dhe Hashim Thaçi...
Fahri Xharra: Jaho Brahaj - Mos e shkatërroni xhubletën! Fritz Radovani: 1943, 503 qytetarë të vramë në Tiranë Sonila Meço: Chapeau Vjosa Osmani! Florim Zeqa: Ndryshimi dhe vazhdimësia në dorën e qytetarëve! Enver Bytyçi: Kush është dhe çfarë përfaqëson Doktor Sali Berisha?

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Universiteti i Prishtinës, që nga themelimi i tij, ka qënë shpresë e madhe për ngritjen arsimore të shqiptarëve të Republikës së Maqedonisë, por, jo vetëm. Në vitin 1991 autoritetet sërbe në Kosovë, i ndaluan studimet në gjuhën shqipe në këtë univerzitet. Vështirësitë e shkaktuara në këtë universitet, ishte një grusht i rëndë për...
Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I)

Sabri Hamiti: Poeti Kombëtar

Të çmuar dijetarë e dinjitarë, miq të zemrës, që na ka mbledhur Gjergj Fishta në këtë solemnitet shpirtëror në Shkodër!Gjergj Fishta dyzet vjet të krijimtarisë i bëri në Shkodër, si asnjë pararendës i tij. Poligrafia e tij letrare rrok lirikën, dramatikën e satirikën, duke rivizituar kulturat letrare antike greke e latine...
Prend Buzhala: Migjeni - Mësuesi dhe poeti Resmi Osmani: Gjuetia Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Gjergj Kastriotit, 1507 Fatmir Halimi: Shkrimtari që hapëron me kohën Baki Ymeri: Shefqet Dibrani dhe libri me mbresa

Hazir Mehmeti: Konferencë pune e mësuesve shqiptarë në Suedi

Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e nivelit analitik dhe gjykues rreth shkollës, u mbajt me sukses konferencë pune në Malmö. Konferenca u organizua nga Lidhja e Shoqatave Shqiptare “Iliria” në bashkëpunim...
Hasan Hasanramaj: Kruja, një ndër qytetet më të përmendura në historinë e popullit shqiptar Florim Zeqa: Eagle Ranch, fole e shqiponjave në Koshutan! Florim Zeqa: Kultivim vlerash dhe ripërtëritje e traditave të bukura rugovase! Pëllumb Gorica: Nga qytetërimi, vetëm thërrmie Resmi Osmani: Një muaj në Finlandë

Albert Zholi: Rilindasi modern Aristidh Kola i lënë në harresë

Aristidh P. Kola u lind më 8 korrik 1944 në Leontari (Kaskaveli) të Thivës, rrethin e Tebës dhe kishte dy motra dhe një vëlla. Një fëmijë i vëmendshëm që nisi të shkonte pas të atit që ishte ikonograf në kishat e Thivës. Ky djalë ishte fort i dhënë pas artit, por edhe pas gojëdhënave të gjyshërve arvanitë...
Fran Gjoka: I paharruar qoftë kujtimi i mësues Gjergj Franit! Nue Oroshi: Para 40 vjetësh në Belgjikë u vra nënkryetari i Besëlidhjes Kombëtare Demokratike Shqiptare Vehbi Ibrahimi Klajd Kapinova: Requiem i vonuar për mikun dhe studiuesin e palodhur të kulturës dhe klerit katolik erudistin Kolec Çefën Nikë Gashaj: At Gjergj Fishta, Poeti Kombëtar Albert Vataj: Vasillaq Vangjeli, mjeku që zgjodhi të bëhej aktor komik

Petrit Aliaj: Në Verona lind qendra e kulturës artistike-sportive 'Nënë Tereza'

Nga Tirana mora një telefonatë nga miku im Servet Cara, kompozitor, instrumentist, rapsod popullor dhe ish drejtues e udhëheqës artistik i Ansamblit “Mirdita”i cili më shpjegoi se në Verona me dt.22.shtator 2021 do të hapej një qëndër kulturore artistike ose më mirë të shprehem, një degë e qëndrës që mban...
Idriz Zeqiraj: Degët e LDK-së në Gjermani dhe Zvicër bënë vizita në atdhe “Hidheni në koshin e plehrave”, imami arab në Gjermani kundër flamurit shqiptar Elena Kocaqi takon shqiptarët e Ukrainës Ramiz Lushaj: Agim Mehmeti nderohet me Çmimin e Lartë “Ahmet Krasniqi” Arrestohet poeti ''hoxhist'', reagon Kisha

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Pak dit pas festivalit artistik “Luajmë dhe vallëzojmë, QKF e Durrësit, nisi, më: 22. 09. 2021, po në qytetin tonë, Kampionatin mbarëkombëtar të Futbollit. Pjesëmarrës përveç ekipit të të rinjve të Teutës ishin edhe skuadrat e futbollit nga Peja, Tetova dhe Bujanovci nga Serbia.Pas një shkëputjeje për shkak të pandemisë...
Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive! Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi

Kastriot Dervishi: Osman Kazazi - Komunizmi personifikon gjak, terror dhe uri

Legjenda e kampeve dhe burgjeve të komunizmit, Osman Kazazi, u dënua tre herë nga regjimi komunist. Ai vuajti gjithsej 33 vjet, 6 muaj e 4 ditë burgim. Dënimin e parë e vuajti në vitet 1944-1959. U arrestua përsëri më 31.10.1966 dhe u dënua me 10 vjet burgim. Teksa vuante dënimin në Repartin nr.321 Burrel u arrestua...
Kastriot Dervishi: Torturat e vazhdueshme Kastriot Dervishi: Elsa Martinelli, gruaja e gazetarit të vrarë Nebil Çika Kastriot Dervishi: 50 vjet nga ekzekutimi i klerikut dhe dërgimi i trupit pa jetë në kadavër Kastriot Dervishi: Arrestimi i dytë i At Zef Pllumit Kur popi serb 'bekonte'' vrasjen e priftit shqiptar!

Gëzim Llojdia: Si ishte mbledhja e parë e parlamentit të vitit 1923? Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup Gëzim Lojdia: Kur pionierët kinezë i dërgonin letër Diktatorit Enver Hoxha Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë Albert Zholi: Qemal Stafa u vra në betejë, e vranë në kurth apo u vetëvra?!


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora