E hene, 01.03.2021, 07:15 PM (GMT)

Ilia S. Karanxha: Marin Beçikemi dhe inkuzicioni

Namani & Sallahu: Mërgata dhe roli i saj në zhvillimin e arsimit dhe kulturës shqiptare gjatë viteve 1970-2000

Kozeta Zylo: Adem Jashari - Burri që lindi në Ditën e Flamurit dhe u bë Flamur i Lirisë

Agron Tufa: Plani hakmarrës i Gramoz Ruçit kundër atyre që rrëzuan shtatoret e Enver Hoxhës

Ilia Karanxha: Binomi Portret - Biografi në Shek. XV-XVI

Elvi Sidheri: Vargjet e para në spanjishten mesjetare kushtuar Gjergj Kastriotit

Dr. Alma Lama, një nga 50 Gratë Lidere të ardhshme të Botës

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Lutfi Alia: Arbërit nga Piqerasi, themeluesit e Villa Badessa

Hysen Berisha: Sahat-Tryeza e Zeqir Lushajt

Blerim Latifi: Mrekullia e Besës Shqiptare

Qazim Namani: Kontributi i Shqiptarëve për Shpëtimin e Hebrenjëve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II)

Frank Shkreli: Presidenti Dr. Ibrahim Rugova - Udhërrëfyesi i Kombit

Botohet vepra madhore “Kush Janë Shqiptarët e Sotëm dhe Gjuha e Tyre” nga rilindasi Llazar Siljani dhe shqipërim nga Elvi Sidheri

Frank Shkreli: Martin Luther King-u për drejtësinë Ndue Ukaj: Shqiptarët - të kequshqyer me politikë - vjellin mërzi e trishtim Xhelal Zejneli: Udhëzime të caktuara për të shkruar një hartim apo një ese shkollore Xhemal Ahmeti: Topopatët dhe bionikët Frank Shkreli: Kështu e gjetëm Shqipërinë e Hoxhës dhe të Alisë

Ilia S. Karanxha: Marin Beçikemi dhe inkuzicioni

Të flasësh për Marin Beçikemin nuk mjafton ta shikosh  thjesht si një nga  humanistët e kohës  që ja  dedikoj jetën  autorëve të antikitetit. Ai ishte njëkohësisht  poet, orator, historianin, profesor në  universitetin  më të shquar të Europës  e mbi të gjitha  një  aktivist  me penë e  armë  në dorë për të luftuar kundër robërisë otomane...
Namani & Sallahu: Mërgata dhe roli i saj në zhvillimin e arsimit dhe kulturës shqiptare gjatë viteve 1970-2000 Ilia Karanxha: Binomi Portret - Biografi në Shek. XV-XVI Izet Duraku: Dëshmorët e Luftës së Lumës Ilia Karanxha: Fillimet e Historiografisë Kastriotiane Klajd Kapinova: Jeruzalemi në qendër të jetës kombëtare dhe shpirtërore të popullit hebre

Gjokë Dabaj: Koha për një kuvend të ri kombëtar Adil Fetahu: E vërteta dhe realiteti, në Serbi ‘’No Pasaran’’! Fazli Maloku: Takimi im i parë me bacë Adem Demaçin Fahri Xharra: O Zot e di ti që po humbasim drejt vrimës së zezë? Basir Çollaku: Diktatura e re e bijve e do të vdekur Agron Tufën

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I) Aleks Kapllaj: Intervistë me sopranon Donika Mataj Vilma Zonja: Intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj Entela Binjaku: Intervistë me politologun Kristjan Dukaj

Atdhe Geci: Gjuha e luftës artistike Remzi Limani: Një vështrim modest mbi poezinë e z. Ethem Cipi Rexhep Kasumaj: Kënga e ëndrrës së muruar Luan Kalana: Jam shqiptar! Brahim Avdyli: Një mik i jashtëzakonshëm

Hasan Hasanramaj: Bjeshkët e Nemuna - term popullor i gjuhës shqipe

Nga bisedat të cilat i zhvilluam me shumë qytetare të moshave të ndryshme dhe intelektual të profileve të ndryshme shkollore të fshatrave të komunës së Deçanit dhe me larg mësuam së regjioni i Bjeshkëve të Nemuna shtrihen në trekëndëshin ndërmjet maleve Dinarike në veriperëndim, maleve të Sharrit...
Ndue Dedaj: Tamarë - Kelmend, duke medituar për unazën e Alpeve Xhevahir Cirongu: Djali nga Skrapari Rako Paja kërkon të ‘’kapi’’ diellin… Nue Oroshi: Prizreni në një rikthim të vlerave kulturore me manifestimin "Shpata e Fjalës" Nebi Islami: Konferencë e Dëshmive mbi Lashtësinë, Qëndresën dhe Vazhdimësinë Ndue Dedaj: Shënime vjeshte nga Tropoja

Albert Habazaj: Halim Xhelo Tërbaçi për Luftën Kombëtare të Vlorës, si Abdyl Frashëri për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit

Në rrafshin etnokulturor, nëse përdorim një organigramë të linjës, vertikalisht deri në bazë, Tërbaçi është një fshat i njohur në krahinën e madhe etnografike të Labërisë, në krahinën e Lumit të Vlorës me histori kompakte, në ngushtë në krahinën e Mesaplikut dhe më ngushtë akoma në krahinëzën e Rrëzës. Tërbaçin e kap dielli më...
Fran Gjoka: Një mësuese si Ana do të mbetet në kujtesën e brezave Ibrahim Kabili: Rrugëtimi i suksesshëm i një akademiku dhe ikja e parakohshme e tij! Florim Zeqa: Miftar Sejdiu, mbrojtës besnik i të drejtave kombëtare Lida Miraj: At Shtjefёn Gjeçovi, themelues i arkeologjisё shqiptare Dr. Alma Lama, një nga 50 Gratë Lidere të ardhshme të Botës

Kristjan Dukaj: Pakicat në Mal të Zi nuk duan getoizim Ramush Haradinaj: Arbën Xhaferi mbetet udhërrëfyes i brezave! Nebil Çika: Çnderimi i Skraparit! Vjosa Osmani, më parë: Kurrë nuk vij në Vetëvendosje Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë

Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann

Me rastin e hapjes së Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri 2020, Klubi i Shahut “Arbëria” nga Vjena, organizoi një turne simultan në shah, me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann.Klubi i Shahut “Arbëria” tashmë e disa vite qysh nga dalja në skenë në vitin 2012, si një grupim i vullnetarëve...
Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Agron Tufa: Dy oficerët e Sigurimit të Shtetit që na garantojnë Vetingun!

Ndër dy-tre drejtorët e institucioneve që iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së ISKK, ka qenë dhe drejtori i kësaj agjensie, z. Dorian Tola, një shembull i rrallë korrektese e transparence. Ai në shkresën e mëposhtme pohon se ka dy persona në DSIK që kanë qenë pjesë e Sigurimit dhe ata janë: Agron Cani dhe Mark Ndreca...
Agron Tufa: Plani hakmarrës i Gramoz Ruçit kundër atyre që rrëzuan shtatoret e Enver Hoxhës Nebil Çika: Denimi per krime kunder njerëzimit dhe lirimi i tyre pas rikthimit në pushtet te komunistëve Romeo Gurakuqi: Ish-Presidenti (Bujar Nishani), gënjeshtar djallëzor Agron Tufa: Mbi triumfin e kompleksit edipal të pushtetit të rilindjes Agron Tufa: Ish Spiuni i Sigurimit Albert Dervishi në krye të policisë së shtetit

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...
Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit Tradhëtoi partinë, nëna e mallkon: Helm t’u bëftë qumështi që të kam dhënë Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora