E marte, 18.01.2022, 06:31 PM (GMT)

Fotaq Andrea & Dritan Muka: Figura e Skënderbeut në një baladë angleze të shekullit XVII

Shqipëria bën pa secilin nga ne, por nuk bën dot pa Gjergj Kastriotin

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij

Xhelal Zejneli: Letërsia hebraike

Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe

Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror

Xhelal Zejneli: Sali Berisha - Shkëlqimi dhe Rënia

Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale

Adil Fetahu: Fishta ishte dhe mbeti i paarritshëm në letërsinë shqipe

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe përmbysja e sistemit të vlerave

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe albanologu kroat Milan Šufflay

Entela Binjaku: Arumunët që kam takuar, një udhëtim kulturor tek bashkëkohësit e mi

Lutfi Alia: Papa Klementi XI (Gjon Françesk Albani)

Xhemal Ahmeti: 3 teza mbi oportunizmin shqiptar Frank Shkreli: Kushtrimi i Gjergj Kastriotit Blerim Latifi: Sot Rusia është një shtet i pastër autokratik Gjon Keka: Gjergj Kastrioti vdiq në Lezhë, aty ku e bashkoi Arbërinë dhe popullin e tij Xhelal Zejneli: Letërsia hebraike

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale Qazim Namani: Serbizimi i familjes Gjaka në fshatin Shillovë të Gjilanit Gjekë Gjonaj: Në 72-vjetorin e pushkatimit të Dedë Nikë Nikollaj Qazim Namani: Raportet e Mustafa Pashë Bushatliut me Rusinë sipas historiografisë serbe

Albert Vataj: Sot unë dua të besoj në atë, për të cilën luftuam!

Sot 32 vite më parë, më 14 janar 1990, qyteti im, Shkodra, s'deshi të ishte i pari, por mbeti filluesi i numërimit mbrapsht i orës së fatkobit të kuq. As ata nuk do të besonin se e drejta për drejtësi do të zgjonte në zemrat e tyre atë që shpirtrat kishin gatuar me zjarrin e një zemërate që ziente...
Deo Graciani: Edi Rama Zoti pastë mëshirë për ty dhe të faltë Eshref Ymeri: 17 janari - Në nderim të Skënderbeut, emocione dhe trishtim Arbana Xharra: Erdogani pritet me nderime te larta vetem nga Shqiperia, Serbia e Rusia Nue Oroshi: Armiku i lig ta prish edhe ditën e mortit Fritz Radovani: Dy shpella të thella

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Jahja Drançolli: Skënderbeu në mesin e trimave

Ajo që është midis poetëve Shakespeare, të oratorëve Fox, të komandantëve Napoléon, ky është Skënderbeu në mesin e trimave trim i vërtetë"; “Kur Europa dridhej [...], skifteri arbëror nuk dinte se çfarë ishte disfata, çfarë ishte robëria, çfarë ishte frika”!...
Dafina Selimi: 'Rrënjët e Kujtesës', një roman i fuqishëm Gjon Keka: Vdekja e Gjergj Kastriotit, ishte për arbërorët humbje e shpresës dhe mburojës së tyre Trojet e Arbrit: Personaliteti shumëplanesh i Mustafa Merlika-Krujës Neki Lulaj: Gëzuar Albert Vataj: Çdo ditë n'Shkodër

Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Kur udhëton, mënyra më e mirë për t'u shkëputur nga rutina e përditshme është të ikësh larg në kërkim të panjohurës, për të "pushtuar" në mëndje dhe "hipotekuar" bukurinë fotografike të natyrës. Emocionet të vijnë nga të gjitha anët, nga flladi i mëngjesit dhe freskia e muzgut, nga...
Armela Hysi: Ambasada e Athinës vijon me “Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në tokën helene Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve Pëllumb Gorica: E shenjta Voskopojë Agron Xhagolli: Veprimtari në vazhdimësi

Shqipëria bën pa secilin nga ne, por nuk bën dot pa Gjergj Kastriotin

Ismail Kadare: Ai është personazhi më i plotësuar, më i gjithkohshëm dhe më bashkues që rrallë mund t’i bjerë në pjesë fatit të një populli. Duke qenë një prijës lufte, ai është po aq një prijës paqeje. Dhe kjo vjen natyrshëm ngaqë Kastrioti përveçse prijës historik, është njëkohësisht një program, një ide, një proces shpëtimi...
Xhafer Leci: Në përkujtim të 40 vjetorit të Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit Lekë Mrijaj: Përjetësohet busti i të përndritshmit, mons. dr. Zef Oroshit Klajd Kapinova: Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja, ishte politikani dhe nacionalisti Qazim Mulleti (1893–1956) Selman Etemi: Dijetari dhe plaku i urtë Muzli Isuf Sahiti

Kastriot Dervishi: Autoportret para vdekjes

Riza Xhemal Metalia, lindur në Dragobi në vitin 1941, i cilësuar familje e pasur, ishte vetëm 19 vjeç kur u pushkatua. U arrestua më 1.9.1960, i akuzuar se dy ditë më parë në stanin e tij, kish takuar antikomunistët Hysen Kadria e Mustaf Metalia (xhaxhai i vet), e më tej babanë...
Kastriot Dervishi: Dedë Kasneci Kastriot Dervishi: Sigurimi i udhëheqjes Gazmir Spahija: Unë 'mercenari' i përjetshëm i demokratëve! Kastriot Dervishi: Republika komuniste Kastriot Dervishi: Varreza e vjetër e Elbasanit

Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...
Nuhi Ismajli: Kriteri fetar, kriza e identitetit dhe heshtja e “të urtëve” Nuhi Ismajli: Një vëllazërim historik i pamundur Nuhi Ismajli: Neo-osmanizmi, alternativë edukuese për fëmijët tanë? Zeqir Lushaj: Një fletë e rrëzuar! Zeqir Lushaj: Njeriu… dhe Njerëzorja

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive! Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive

14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist

Data e 14 janarit të vitit 1990 në Shkodër shënon demonstratën e parë antikomuniste në Shqipëri dhe që u desh një vit për të rrëzuar regjimin komunist, i fundit regjim dikatorial në Evropën Lindore.Qytetarët e Shkodrës u ngritën në mënyrë spontane në protestë kundër regjimit komunist. Atë ditë historike...
Dasho Aliko i bën thirrje Bashës: Nuk e keni shumicën, hap krah! Edi Rama: Lëreni PD-në, ejani të rikthejmë Monizmin! Agim Gashi - Thrret Prishtina Tiranë moj motër Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci Jusuf Buxhovi: Rekrutimi i dhunshëm, Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e partizanëve shqiptarë


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora