Ekskluzive: Intervistë me poetin, eseistin dhe përkthyesin e njohur Mazllum Saneja

Mazllum Saneja lindi më 1945 në Gjakovë, Kosovë. Në Prishtinë ai kreu Fakultetin Filozofik...

Lazër Stani: Poezia si kendvështrim universal mbi botën

Pas kaq shekujsh letërsi, duket si i gjithë trualli i poezisë është i okupuar. E megjithatë krijuesit e kanë...

Ekskluzive: Interviste me shkrimtarin dhe publicistin Albert Zholi

Eshte inteligjent, human, i talentuar, social, sigurisht qe behet fjale per shkrimtarin dhe publicistin e njohur...

Halil Haxhosaj: Liria në poezinë e sotme shqipe

Nuk ka poet që nuk ka shkruar ndonjë varg për lirinë. Disa prej tyre kanë shkruar poezi, himne, ditirambe...

 

Ekskluzive: Intervistë me poetin dhe publicistin Jeton Kelmendi

Jeton Kelmendi, është një poet dhe publicist i kohërave moderne, lindur më 1978 në Pejë. Shkollën...

Kujtim Mateli: More Naim Shqipëria (II)

Naimi është krenar  që  besimi i parë,  mbi lëmshin e dheut, ka qenë ai pellazgjik. Duke iu referuar Herodotit...

Unioni i Shkrimtarëve Shqiptarë shpall konkursin letrar “MIGJENI”

Unioni i Shkrimtarëve Shqiptarë shpall konkursin letrar “MIGJENI” me rastin e poetit tonë të madh MIGJENI, si më poshtë:...

Granit Zela: “Drita” e dashurisë për kulturën shqipe

Do të donim ta nisnim këtë shkrim me renditjen e arsyeve se pse një gazetë kulturore është e nevojshme...
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •