Ali Asllani, Një poezi e panjohur për vdekjen e Ismail Qemalit

Ishte 24 janari i vitit 1919. Në Hotel “Brufani” të Perugias (Itali), ku ndodhej i ftuar nga Qeveria italiane...

Vendosja e TVSH ndalon emigrimin e kapitaleve...

Gjatë një interviste për gazetën “55”, Ndriçim Kulla, kryetar i shoqatës së botuesve “Aleanca për Librin”...

Libri dhe servilizmi politik

Dy ditë para vendimit të Presidentit për ligjin "Për librin", botuesit dhe përfaqësuesit e arsimit jopublik...

Jo vendosjes së TVSH mbi librin

Më datën 26. 12. 2007, Parlamenti i Shqipërisë votoi dhe miratoi ligjin Për vendosjen e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar ...

Romani i parë i letërsisë shqipe, shkruar më 1889, i kushtohet një martireje të krishterimit

94 vjet me parë botohej romani "Shkodra e rrethueme", vepër e prozatorit të njohur, Dom Ndoc Nikës...

Cmimi "Pjeter Arbnori" poetit amerikan Z.Frederick Turner, perkthyer nga poeti Gjek Marinaj

Ne panairin e 10-te te librit, ‘Tirana 2007” qe u hap ne muajin Nentor, ne QNK “Pjeter Arbnori”, sic dhe ju kemi vene ne dijeni me pare u ndane disa cmime...

"Fitorja e padukshme" e Mujë Buçpapajt

Poezia e tij ka edhe gjuhën e imazheve, që janë sa reale e të prekshme aq edhe "të largëta" si shiu që rigon. Portreti i bukur dhe i fshehtë...

Kongoli, ne “dyert e botes anglishtfolese”

Pas suksesit te arritur ne Shqiperi, Ballkan e deri ne France me botimin e veprave te tij si "Burgjet e kujteses", "I humburi", "Dragoi i fildishte"...
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •