Nasho Jorgaqi: Një antologji për letërsinë bashkëkohore shqiptare

Për herë të dytë i ofron botës italike një antologji të letrave shqipe. Porse këtë herë ka ardhur më afër në kohë, në atë periudhë që përgjithshëm e quajmë...

Testamenti, Kadare bën ndërhyrjet e fundit në veprën e tij

Për pak ditë do të mbërrijë tek lexuesi i gjithë korpusi i veprës së Ismail Kadaresë. Një botim testament, varianti i fundit që shkrimtari do të...

Doris Lessing, sekretet e rebeles që rrëmbeu Nobel-in

Flokët e bardha, trupi i vogël me vitet që mban mbi supe e bëjnë të duket një grua e zakonshme. Një gjyshe nga ato që dinë të tregojnë përralla...

Panairi i Librit në ditëlindjen e tij të 10-të

Hap dyert edhe këtë vjeshtë Panairi i Librit, duke shënuar kështu fundin e një dekade eksperiencë. Në edicionin e tij të 10-të, Panairi “Tirana 2007”...

Botohet ne italisht “Antologjia e letrave shqipe”

“Antologji e letrave shqipe”, botuar ne gjuhen italiane, u promovua pak dite me pare ne Lece. Kjo veper u pergatit ne kuadrin e projektit Interreg...

U krijua: Vatra e poetëve Shqiptarë ''Një Shqipëri në mërgim!''

Në Bochum të Gjermanisë, nën inisiativen dhe idenë e poetëve Llemadeo-Lleshi Amadeo D.(nga Shqiperia zyrtare) dhe Rrustem Geci...

Artisti që mbyll sytë është tradhtar

Ka dalë në treg nga “De Angelis”, libri i parë i përkthyer në italisht i poetit Ali Podrimja “Deserto invasivo” (Shkretëtirë gllabëruese), nën kujdesjen e...

Një lidhje shkrimtarësh ka vetëm shkrimtarë

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë në traditën e takimeve të saj këtë herë kishte zgjedhur Nju Jork-un. Takimi u organizua në sallën kulturore...
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •