Agim Bacelli: Interviste me poetin Kostaq Duka

Ishin vitet '60 -‘70 kur shkoja si i ftuar ne takimet e Deges se Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve...

LETËRSISË SHQIPE DOMOSDO I NEVOJITET NJË RIKONFIGURIM

Kohë më parë, kritikës letrare iu shtua edhe një emër, pikërisht në kohën kur mendimi kritik për atë që...

Violeta Allmuça: Nuk më pëlqen të paragjykoj letërsinë femërore

Violeta Allmuça është autore e 6 librave. Ka mbaruar studimet e larta për Gjuhë – Letërsi në vitin 1991...

"Atdheu më ka lënduar"

Intervistë me Ramiz Kelmendin, një nga personazhet më të njohura të publicistikës dhe letërsisë kosovare...

Një mijë sy në një ballë

Jam i sigurt që nesër në autobusë, trena, në stolat e lulishtes, nuk do të shohim vetëm të rinj që puthen...

Zbulova natyrën shqiptare përmes librave të Kadaresë

Bisedë me Bente Christiensen, përkthyese e Ismail Kadaresë në norvegjisht dhe drejtuese e KOPINOR...

Jetë në një kuti shkrepësesh

Në panairin e librit romanet e tij ndodheshin të nëntë. Në stendën e shtëpisë botuese, Fatos Kongoli...

Mimoza Hysa: Në “shtrat” me gjuhën, mendjen dhe pasionin...

I pëlqen të thotë që krijuesi është një qenie pa seks dhe synon që vazhdimisht të mendojë si e tillë. Është një kërkim...
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •