LETERSIA SHQIPTARE - Intervista

Intervistë ekskluzive e poetit dhe studiuesit të njohur Gjekë Marinaj

Të bisedosh me një njeri të përmasave të tilla si Gjekë Marinaj, nuk është e lehtë, por njëkohësisht është edhe...

Kur Shqipëria përkufizohej me Rumaninë

Fragmente nga intervista e Baki Ymerit me titull Krenaria për të qenë rumun nuk është një sintagmë folklorike...

Skënder Drini: Elita është ajo që duhet të imponohet

Skënder Drini për fillimet e aktivitetit letrar tregon se “botimi i tij i parë ka qenë prozë”. Por ai sqaron...

3 Intervista me Dr. Lazër Radi

Jeta ka gjithmonë momente të caktuara që ndikojnë në të. Kur ju tregoni për të shkuarën tuaj, nuk mund...

Intervistë me shkrimtarin Alfred Papuçiu

Është e vërtetë se kohët e fundit, kam shkruar më tepër, pas një heshtje prej mëse një viti....

Interviste me shkrimtarin Reshat Sahitaj

Kam filluar të bindem se e mërkura është ditë që me siguron sukses dhe ndoshta edhe vdekjen. Unë asnjëherë...

Për t'u vetëflijuar me dinjitet

Pak ditë më parë, Romeo Çollaku fitoi çmimin "Fan Noli" për përkthimin, me shqipërimin e antologjisë "Tregime...

Gjokë Beci “zbraz” kujtimet e një jete

Të paktën për një natë poeti Gjokë Beci i bashkoi miqtë. Për më shumë se dy orë në Teatrin e Operas...
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •