LETERSIA SHQIPTARE - Flurans Ilia

Flurans Ilia

Flurans Ilia u lind ne Berat me 16 Maj 1971. Kalon nje femijeri te ngjeshur artistike si aktor i disa filmave te njohur per...

Bisedë me shkrimtarin Flurans Ilia - Flurka

Flurans Ilia: Ka më tepër se 27-shekuj qyshkur është shfaqur Odiseja. I pashmangshëm, për të gjithë ata që në forma të ndryshme rrugëtojnë. Pikësynim i pelegrinazhit mbetet destinacioni drejt ishullit po aq pelegrin, sa edhe vet shpirti i lundërtarit drejt tij. Itaka. E mjegullt nën diell. E prekshme prej së largu. Puthje e trashëguar. Mallkim që e ke gjithmonë me vete. Bekim shpirttrazuar...

LAMTUMIRË FJALË!

Në librin Brihadaranyaka – Upshanishad , gjendet fabula e Hinduve...

ATDHE I KUJT JE TI?

Ndërsa nata rrëzohet dhe Qielli fillon Shpirtit t’i afrohet...

DRITARJA E VOGËL

Nga fletët e grillave të drunjta të dritares fije drite hynin...

XHUNGLA

Një vapë e tmerrshme, prej së cilës bulëza djerse lëshoheshin tatëpjetë...

NJË VAJZË NË BREGDET

Deti i turbullt shtatoras dhe plazhi i braktisur janë të bukur...

THEMBRA E KUJTESËS

Ka plotë një jetë që fryn një erë e marrë...
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •