Eshte vone te me mungosh
| Sunday, 01.14.2007, 06:58 PM |  

Mė mungojnė shumė gjėra, po ti mungon e para.
rruga mė shtyn me bėryla sikur do tė mė nxjerrė nė skaj.
Atje nėpėr stola rrinė ulur ca pleq me fytyra tė bardha
dhe tė gjitha fytyrat ngjajnė.

Unė ku tė shkoj? Unė kė tė ndjek? Unė kujt t'i flas?
Shkoj nė biblioteka dhe librat mė kėrrusin nga dashuria,
ndjek fluturimin e shtėrgjeve dhe nė qiej mė pikturohet njė vajzė,
flas me njė qė s'ė njoh dhe s'di se ē'thonė fjalėt e mia.

O, po i kam tė gjitha e prapė mė mungojnė, mė braktisin,
Zjarri brufullon brėnda gjoksit, ngrohen shumė nė tė po jo ti.
Udhėt ku shkoj pėrfundojnė pikėrisht atje ku nisin,
sytė mė erren nga pritja qė s'i quaj dot sy.

Pi njė kafe me shokėt. Ndahemi. Ata vrapojnė te tė dashurat e tyre,
mbėshtesin kokat mbi supe, pėshpėrisin, pastrojnė shpirtin nga bryma.
Po unė ēfarė tė bėj? Vij te vetja. Mbėshtes kokėn nė horizonte e grivėra,
Pėshpėris gjer nė thirje dhe mė merret fryma.

Pas tė gjitha kėtyre shkruaj e \'shkruaj vargje.
qielli mė bėhet i kaltėr, mosha mė ndihet e bukur, nata mė mbushet me yje.
Kėndoj dashurinė qė e kam dhe s'e kam, po e gjej tė brishtė e tė madhe
e ndihem demiurg dhe pre e dashurive.

Ėshtė vonė tė mė mungosh, e dashura ime!


(Votes: 2 . Average: 2/5)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30