Viti i Ri !
| Monday, 06.18.2007, 05:50 PM |  

Viti ri c'me sjell kujtime
Qe ne shpirt me hidherojn'
Kujtoj kohen e tallonit
Me tryezen "shtruar plot" !

Gjithe vitin varferuar
Te kursenim nga nje lek....
Te festonim per vjetorin
Me kaposh a ndonje gjel !

Por JO ! gjithmone harmonishem
Te realizohej deshira...
Te veshtira ishin "Listat"
Qe hartoheshin neper keshilla.

S'kishte vere por pije uthull
As dhe arra per bakllavan
Edhe vezet per byreqet
Na mungonin per cdo rradh"!

Edhe shkuan pervjetore
Me nje peme te vitit RI
Pa stolisur kurre me drita
Vetem vetem varferi.

Dhe femijet prisnin lodrat
Qe do sillte viti i ri
Nje birbil nje top ping-pongu
Na sillte nje kinezeri !

EH ! Sa te vuajtur te helmuar
Kemi qene ne ato vjet...
Si s'kenaqem nje here femijet
Viti i ri s'festohet me qep' !

Perseri si emigrante
S'na kenaq ky vit i ri
Tavolina eshte e shtruar
Me cdo lloj persosmeri.

Kur je larg prej memedheut
As nje gje ne nuk na josh
Le te isha prape tek "lista"
Pa tavolinen le ta kisha bosh !(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30