Petraq J. Pali
| Sunday, 10.05.2008, 11:53 AM |  

Rreth vetes

Petraq J. Pali
Vitet i pershkova ashtu siç erdhen...
Dhe neper vitet e mia, eshte edhe jeta ime me zigzaket dhe grafiket e saj pale pale stivohen, me ngjarje me data me lot trishtimi dhe te rralla gezime, te cilat stampuar ne celuloidet e trurit tim, perbejne dhe arshiven jete,natyrisht te jetes sime.!
Eh... sa rruge te gjate kam ecur ne vitet jete, dhe vazhdoj te eci... here zbathur, here veshur, nje here si femije i lumturuar, me pas si student, e nje here, puntor, nje here intelektual e nje here zyrtar i kollarisur, nenepunes i thjeshte... edhe kuader, perseri vazhdoja te eci te eci neper vitet jete.
Ndersa nje dite, pa menduar kurre as nje here, me shpirt e zemer te care... udhetoja i sforcuar, as intelektual, as student, as nenepunes, e as puntor... nuk isha ! Po c’fare isha valle ???
Kjo pyetje me mundonte, dhe vazhdon te me mundoje ?? As tani s’di sec jam ?
T'a marre djalli t'a mare, nuk di per ku dhe si me vune emrin kur nisa kete rruge te gjate e te sforcuar?
Pyesja veten dhe nuk shpjegohesha dot? Per ku jam drejtuar dhe pse vitet jete kane nje kahje tjeter? Pse me thane e me thiren... "Refugjat"?
Megjithate une, pa menduar, por ndergjegjesisht ecja ecja... qe vitet jete te kishin ate kahje te kundert. Cudi, hem i sforcuar dhe perseri ecja... natyrisht pa me shtrenguar kush... ecja !
Pse? Per liri? Ashtu thoni JU?!
Por s'eshte e vertete, se te ikesh, te mos kthehesh koken mbrapa, kujton se fitove lirine ???, ne fakt keshtu menduam, edhe Ju edhe une... kur morem rrugen e moskthimit te viteve jete !
Ama edhe jeta edhe vitet iken, dhe kthimi ende s'duket, se lirine e "fituam", do me thuash... c'liri o lumezi... nuk shikon qe vitet jete po i kalon ne nje skllaveri te vertete. Une te pyes Ty miku im, dhe te kritikoj qe je ne gabim... Une jam i lire, i ngrene i veshur, edhe si intelektual, edhe si puntor, udhetoj edhe me aeroplana, edhe me kruazjera, edhe me vetura klasi, pse te quhem i skllaveruar... Pse? Me thuaj pse...?
Sa keq me vjen o mik do me thuash, si se kupton qe vitet jete i kalon ne vend te huaj... dhe do ngelesh edhe ne ate jete i huaj.
Bindu qe edhe balta s'eshte e jotja !
I huaj, i huaj, ke per te ngele o "bisht qeni", kete do me thuash ne fund. E di ! E kam me se te qarte...
Prandaj edhe vuaj ! ... më tepër

Librat e botuar:

Prozë:

1. Gjema e madhe (Novela e tregime)
2. Vise dhe njerez perendie (Publicistikë)
3. Aventura për lirinë (Tregime e proza të shkurtëra, Albini) 2006
4. Gruaja me te zeza (Roman)
5. Nata e fundit (Tregime - Shtepia botuese Albini, 2007-2008)

Poezi:

1. Vij mes jush me krahe malli - Poezi, 2007
2. "Eci neper vite", 2004
3. "Bronx permbi Strekale" , 2003
4. "Nje tufe vjersha qeparotasve", 2002
5. "Jam larg", 2001

Bashkeautor ne vellimet poetike:

1. Bota s'ka gjume
2. Dashuri prinderore
3. Nenes dhe Me zemer prane Shqiperise


www.albanianliterature.org

(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •