LETERSIA SHQIPTARE - Tungjatjeta Azem Hajdari


Tungjatjeta Azem Hajdari
| Monday, 04.02.2007, 05:58 PM |  

Atdheu eshte krijuar
nga hiri i martireve
- - La Martin


Te balli yt po shihej mali
te zeri yt-degjohej deti
jeta te ngriti piedestalin
vdekja te vuri monumentin.

Neper podiume balle flamurit
u rrit imazh i kryetrimit
me hapat -shpelle te Bajram Curri
me ballin drite te Naimit.

Te vdekja jote-vater drite
njerezit me mall ne sy shikonin
gjaku nga plaga jote ridhte
qe nga kufijte e prere te Kombit.

Martiret, vellezerit e Kosoves
Sa te pane te shtrire, qe nga larg
i zgjaten plaget drejt Tropojes
Plaget e tu te ushqenin gjak.

Po ty te vrau nje shtazeri
te tere t'i njihje, kohe spate
te shtine aq shume me bresheri
se i trembeshin dhe vdekjes sate.

Ne sy t'u rrotullua bota
(Kreta mbi glob u ndal qefin)
Ne Beograd u ngriten gotat
dhe u trokiten ne Athine.

Era mbledh zerat e balades
nga trojet e te gjitha aneve
Fustanella e Osman Takes
mbi balle te hapet valle came.

Zeri i atdheut ne shpirt te pruri
driteza yjesh, harqe rrufeje
cdo dite me shume ti prane flamurit
cdo dite me shume plumba drejt teje.

Mbete legjende me dy vdekje, -
njera mbi plumb, nje mbi dekret
Njeren e more poshte me vete
tjatra rri lart, "pa imunitet".

Burgut i the -Urdhro te pres!
Ia njoh dhe hekurat qelise
jane vijat e flamurit grek
qe bredh si zot mes Shqiperise.

Rrethuar me dy heshtje tok
i shtrire si nje segment rrufeje
i madherishem, degjon poshte
heshtjen e shtetit siper teje.

Puhi e luleve te varri
"vrasesi u fsheh" te peshperin
ti bisedon intim me barin:
Kujdes, mos vrasin Shqiperine"!

Ti ule ballin nen flamur,
Drejt miqve zgjatur brenga jote
plumbat qe shtine jane prape ne udhe
u vershellejne pas kraheve shokeve.

E shoket te kerkojne ku re
(Asgje, vec madheshti mbi vdekje)
atyre pasuri u le
supet me lartesira bjeshke.

Ne ecjen tende, me dy hapa-
demokraci e kombi tok-
per brezat, amanet le prapa:
Kush svdes per Kombin, jeton kot.

Shoku, qe ra per ty therror
vdekjen duke e kthyer rilindje
mbi piedestalin tend qiellor
mbeti kuror e blerte dafine.

Mbetet perjete ne horizont
imazh martiri te hapesirave
tek re "njeri" u ngrite bronx
t'u kumbosh tinguj gjithe ilireve.


(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •