Te moshuarit
| Saturday, 09.22.2007, 11:29 PM |  

Nuk ndahen nga puna ata,
Dhe kur mosha u thote i mbushet shtatedhjete.
Bejne sikur s`kuptojne,
Pse lopata u ben naze gishterinjeve te dores,
Pse s`i bindet mire krahut qe kane perveshur si djemte.

Ulen bashke te shplodhen nen hijen e ftohte.
Nen hijen e ftohte ku vapa s`afrohet nga cesma.
Ndonjeri  le duhanin nje cast pa e pire,
Dhe mendohet se si i iku jeta.

Dhe  zihet me dite, e me muaj,
Se koha  kerkon ta mposht me zor.
Dhe vjen nje cast,vec jo pa dhimbje,
Qe nga  kundershtimi heq dore.                  

Vec prape, ashtu me bastun ne dore,
Udhet e arave te pranishem e kane.
Pak i krrusur, si nje lule vjeshte,
Qe mban mbi gjethe brymen e pare.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •