LETERSIA SHQIPTARE - Vetem shi bie


Vetem shi bie
| Saturday, 02.03.2007, 02:53 AM |  

Ka tre dite,vetem shi bie
Ne keso here thone , qielli asht i zemruem,
Qielli asht i zemeruem
ne fakt shprehja duket e dale boje
Ti e di fort mire si zemrohet qielli ketu,
Me te kercye jashte kambet te plasin ne lluce
RRuga jone rreshqet si sapun
Faqet e mureve te dhomes
Ku po te shkruej kete leter
Bulezojne uje , e me te thane te drejten
Mendimi i vetvrasjes
Ka ni te me vizitoje shpesh

Librat , telejaot dhe penelat po i ha mola
Dyshemeja e piste
Ajri sa vjen e merr ngjyren e merzise
Ti e di fort mire, ngjyren e merzise shqiptare
Ah, per pak u hutova
Me ka pyetun shpesh per ty, nje vajze
ne qytetin L me pelqeu
ishte floke te gjata gjer ne mes
Ngaqe kishte pendim ne fjalet e saj
mendova se duhej te ishte ajo
Per te cilen me ke thane
Se nuk te donte , te te donte.
Me dha te fala.
Ketej jemi mire te gjithe
marrim fryme prej brinjesh
Fiullaket e molleve qe pate mbjelle
Si sot dy vjet, plasen gjethe.
lakura jote solli para ca ditesh ne drite
Nje vic te vogel syzi
Qe i sheh si foshnje gjini
Eh, te me ndjesh miku im,
Nuk pata zemer te tham ma pare
baben tand e varrosem dje.
Duert e para e te fundit te dheut
Une i hodha mbi te
Te thirri ne emen gjer ne frym te fundit.

Tani pi gjithnje e ma dendun
Dhe qaj neper funde netesh
Aq sa edhe njerezit e tjere me shohin me dyshim
Po aq me ban, gjersa mundem te qaj.

Na shruej ndonje gisht leter,
Cka te them tjeter...


(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •