Pablo Neruda
| Sunday, 01.28.2007, 01:20 PM |  

Nje zemer prej hekuri qendronte e heshtur ne tavolinen e drunjezuar. Ai ishte aty prane ne verande. Ulur ne kulltukun lekundes. Levizte me ngathtesi. Gjethet e rrushit, qe krijonin nje hije, plot shtjella ajri, ne dysheme, e benin ate, te ishte ne nje gjendje bezdisese diellore. Ai e dinte qe zemra e hekurt ndodhej aty. Aty fare prane mbi tryeze. Por ai pertonte te cohej. Pertonte te mendonte per hekurin ne forme zemre. Fundi le te ndryshkej. Vazhdonte te bente levizjet lekundese aty, nen hijen e formuar nga gjethet. Tryeza e drunjte mund te kalbej. Zemra mund te ndryshkej. Pastaj me kalimin e pashmangshem te casteve, viteve, tryeza do te shkrumbohej. Zemra e ndryshkur do te rrezohej ne toke. Zemra e ndryshkur do te rrezohej ne toke. Dhe natyrisht dikush do te kujtohej ta hidhte ne plehra. Ai do te kishte vdekur atehere, ose do te ishte nje plak i mocem, me nje mjeker te dendur dhe te bardhe. Nje plak i cili me syte e vegjel, e te ploget, te plakur nga kalimi i rrembyeshem i viteve, dukej sikur i kuptonte te gjitha. Ai me siguri do te kishte nje ze te ngadalshem, thuajse te heshtur. Por tani, pikerisht ne keto caste, ai ishte i ulur aty, ne verande. Dhe zemra e hekurt, me nje shkelqim vezullues, ndodhej ne tryezen prej druri. Ajo te jepte pershtypjen se nuk do te kalbej kurre. Ai pertonte te cohej, e ta merrte zemren. Ai pertonte te mendonte per te. Gjithsesi nuk mund ta shkulte nga truri mendimin. U cua rrembimthi. Mbylli me force deren per t’u larguar nga rrezet, qe i leshonte pambarimisht ne tru zemra prej hekuri. Iku. Iku larg, shume larg. Iku...Pa i thene askujt asgje. Iku...Po zemren nuk mundi ta harronte. Neteve te gjata te veres, ajo i futej ne koke, dhe ai mendonte per te...

1 qershor 1994(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30