Qeparo
| Thursday, 02.21.2008, 10:30 PM |  

Fshati mbarte mbi vehte
male te gjelberta
dhe repirthi zbriste ne det
Dukej prej andej, i larget
fshati i vjeter
i ndertuar mbi gure
e tashme heshtte i braktisur

Pikonte mbi te deshperimi
me pikat e shiut perzier
qe porsi lote binin
prej qiellit vjeshtuk
Syte e femijve kerkonin rruge
rruge te asfaltuara e pashpirt
qe degdisin larg, shume larg

Nje mbremje teper e kendeshme
me miq te mire e muhabet shume
pas nje shetitje pergjate plazhit
qe u shkri ne perendimin
ngjyre flori dhe plot re gri
Fari ne kep atje tej
heshte drite fikur
dhe ankohej ankthshem
per bijte e nenave
humbur brigjeve te pertejshme

U ngritem ethshem
mengjesit te fresket e te lagesht
dhe rimorrem rrugen plot gropa
qe na solli deri aty
Me vehte morrem vec pak grimca;
guralec plazhi qe aq shume
xhepave tane rendojne tani(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •