LETERSIA SHQIPTARE - Prolog


Prolog
| Thursday, 02.21.2008, 10:32 PM |  

Pertej gishterinjve kockor
prej mishit zhveshur,
(nuk bejne hije
skeletrat e hirte te pemeve)
atje tej ne horizont
ku plot durim vizatohen
agime te deshperuara,
muzgje te dashuruara
Atje vdes nje veshtrim

Me kote leviz jeta ketu poshte
e burgosur ne keto figura gjeometrike
me forma e ngjyra te ndryshme,
me permasa e permbajtje te ndryshme,
me apo pa rota
Me kote them, nje dridhje
E fundit dridhje e syrit te etur

Zoti im fle ne San Felice
dhe injoron egzistencen time
Nje jete tokesore pati ai
derisa ju hapen dyert dhe
e pranuan ne Olimp
Fluturojne mbi ne zhurmshem
krahe pellumbash qe i largohen
frikshem te fundmes dite
pa asnje lote, te derdhur lote
ku te vetmit spektatore
do te jene pak kalimtare te rastit
sic do te jemi dhe ne per ta,
vecse horizontal, te shtrire
me me pak jete se me pare

...mos u dridh nga keto fjale
veshtrim ku prehem i lodhur
Pakez ironi kam fshehur
ne xhepthin tim
Nuk kam ndermend te vdes
Eshte nje luks qe s'mund
t'ia lejojme vehtes(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •