LETERSIA SHQIPTARE - Histori lotesh


Histori lotesh
| Sunday, 02.24.2008, 02:23 AM |  

I
Pikoi nje sy,
lotoi nje lot,
u tha,
ne qiell u ngrit,
mbi toke.

Pikoi nje re,
edhe nje,
nje e trete,
lotoi shume dhimbje,
ra mbi dhe,
u tret.

keshtu ndodh perhere
me ujin e ndjenjave,
syri ia jep zotit,
zoti i tret dherave!

Pikon nje lot,
ne qiell ngrihet perseri,
shiu pikon ndjenja,
mjegull vajtimi.

II

Horizonti blu u ngrys,
pikat e shiut prekin buzet e mia,
une puth vetem copa resh
nen drite vetetimash qe tallen!

III

Nje tis i lehte shiu binte poshte qerpikeve,
askush nuk qante mbi koken time
te lagur nga kristale te njoma,

Shikova shikimin tend te perhumbur
dhe qiellin qe mbante syt e tu nder re,
pastaj qava per pikellimin tend
te verbert,te mjegullt.

Rreshqiti nje re nga sy i brishte,
qielli u ngrys nga pikellimi yt,
me kot prisja diellin pastaj
pas qerpikeve te lagur diku u mbyt.

1991(Votes: 1)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •