LETERSIA SHQIPTARE - Medalione


Medalione
| Sunday, 02.24.2008, 02:25 AM |  

Nate qe po bie,
muzg qe do te ike,
hene qe si hije
medalion lekundet.

Mbi qafen e territ
u var hen'e brishte,
medalion argjendi
qe tek ti humbet.

Te veshtrova mes drite medalionesh,
kristal argjendi i ftohte t'lekundej syri,
a thua dhe tek ti ne kete nate neonesh
akullsi medalionesh hyri?

Vall e ndritshme je a trill
qe si yll me dritherohesh,
drite nxehtesore hidh e hidh
edhe vte ngadale ftohesh.

Thashe te prek pak qafen tende
ku folene e kishte prushi,
trajte e paster -moter hene
duart me akull mi mbushi.

Nuk te prek me as te flas
drejt nates tek me largohesh,
ankthi im,i nxehti ankth
ngurrim ka,frike medalionesh.

Ma zhduke syn' si gjysem hene,
si hena mes territ u fshehe,
une lekund ftohtesine tende,
kristal qe per mua ngrive.

Nate vrastare mjegullore
100-mengjese prane teje mblidhi,
te vdekurit mbi qafen tende
ftohur jane,ndaj tutje hidhi!

1991(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •