LETERSIA SHQIPTARE - Albana Cufaj Zhuta


Albana Cufaj Zhuta
| Saturday, 04.05.2008, 06:17 PM |  

Albana Cufaj Zhuta
E lindur ne 13 Gusht 1977 ne qytetin e Pukes ku dhe perfundoi shkollen fillore dhe te mesme. Studimet i ka mbaruar ne Tirane ne Fakultetin Filologjik Dega Gjuhe-Letersi. Jeta e saj e ndare ne dy mentalitete, femijerine e kaluar ne Bjeshket e Malesise nga te cilat mori qendresen dhe forcen e brendshme dhe tek gjyshrit e saj ne Vlore nga ku mori puhizen e lehte te detit, shijen e kripur te tij dhe ku zbukuroi poezine dhe jeten e saj me koralet e Jonit duke i dhene krijimtarise se saj koloritin shumengjyresh.Krijimet e saj te mbajtura ne sirtar me nxiten te shprehem se Albana krijon per kenaqesine e saj per ate marrdhenie qe ajo e ka aq intime dhe te veçante me vargun, fjalen dhe poezine. Mendimi i saj se eshte me mire per te mos botuar poezi ne kete periudhe ku ka vershuar poezia gjithmone me ka ngacmuar dhe ja ku jam sot te shkruaj kete jeteshkrim te shkurter per ti krijuar mundesine per te ndryshuar mendimin Albanes por edhe per tju krijuar juve mundesine e leximit te shpirtit te saj. Librin e saj te pare akoma te pabotuar ajo e ka titulluar “Petalet e dhimbjes”. Motoja e saj eshte te mos jetoje jeten si nder shekuj eshte jetuar ndoshta ndaj edhe shpesh shprehet duke kerkuar falje me shprehjen: “Me fal o jete qe te poshterova duke te jetuar si nder shekuj te jetuan”...

Me perkujdesje per miken, shoqen dhe motren time Albana nga Ermira!(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •