LETERSIA SHQIPTARE - Kostaq Duka


Kostaq Duka
| Tuesday, 05.06.2008, 09:16 PM |  

Kostaq Duka
Kostaq Duka, ka lindur ne qytetin e Korces  ne vitin 1952.
Ka kryer studimet e larta ne Universitetin e Tiranes, duke u diplomuar per filozofi, ne Fakultetin e Shkencave Politike-Juridike.
Poezite e para i botoi ne shtypin e kohes qe ne moshen 16-te vjecare.
Ne vitin 1976 botoi librin e pare me poezi me titull ‘Thjeshtesi” dhe  ne vitin  1998 botoi librin e dyte “Flas me barin” i cili merr shkas nga jeta e emigranteve ne Greqi.
Pervec poezise ka shkruar disa drama te cilat jane vene ne skene nga trupa profesioniste e teatrit “A.Z.Cajupi”, Studioja per Aktore dhe grupe te tjera teatrore te qytetit te Korces.
Ka ne proces botimi librin me poezi “Trendafili qe celte ne Janar”.Per me hollesi ndiqni www.albpoem.com(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •