Burri i verbër me qen
| Sunday, 06.22.2008, 09:09 AM |  

Kete mbasdite-
Filluan të bien shirat e vjeshtës
Dhe muret e lagur të rrugëve
Po mbështillen me vetmi ngjyrë muzgu
Taracat e kafeneve u ngrysën bosh
Sa shpejt.

Më kot bërtasin ende shitësit e luleve në Oudegracht
20 trëndafila, 5 euro,
Blerësit mungojnë.
Bicikletat nxitojnë, garojnë me erën, me shiun, me kohën.

Në qytet-
Ka mbetur një qosh i ëmbël
Me një shkëlqim të paqtë të bardhë
I pandryshueshëm qëndron aty burri i verbër me qen
Që bën sikur dirigjon me duar
Një orkestër që vetëm ai e sheh
I buzëqeshur.

Në këtë qytet
Era fryn e ftohtë.
Nuk resht.
Shiu fillon prapë.
Bie mbi rrugë dhe kokat e njerëzve
Gjithë monotoni.

C’dialog të cuditshëm ndërton vallë me botën
Burri i verbër me qen?
C’muzikë ka në mendje?
Si s’lodhet? S’mërzitet vallë?

C’damar i kërcen kur vizaton trajektore të padukshme në ajër
Si mbështjellë ku shiu nuk depërton dot?
Mos vallë të dashuruarit kërcejnë tango brenda tij?

Ndoshta aty qajnë njëqind violina
Në shpirt i shkrihen dhjetëra tromba
Ndoshta aty ka daulle që bien pafund
Zëra që pafund këndojnë.

Sepse aty,
Vec heshtje s’mund të ketë…

2006(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •