LETERSIA SHQIPTARE - Anisa Proda “rrëmben” çmimin të parë në konkursin letrar për të verbrit


Anisa Proda “rrëmben” çmimin të parë në konkursin letrar për të verbrit
| Monday, 09.22.2008, 05:28 PM |  

Anisa Proda ka “rrëmbyer” mes 20 autorëve çmimin e parë, dje në ambientet e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, ku u organizua konkursi kombëtar letrar për krijuesit e verbër “Me sytë e shpirtit”. Në konkurs merrnin pjesë poetë e shkrimtarë shqiptarë të verbër, të cilët me pasionin e tyre kanë shkruar pavarësisht rrethanave dhe fatkeqësive ku i hodhi rrjedha e fatit në këtë jetë. Ky komunitet sipas organizatorëve është ende i panjohur dhe i papromovuar mirë për opinionin ndaj ka nevojë për mbështetje dhe inkurajim në mënyrë që të ecë para. Qëllimi i aktivitetit, sipas koordinatores Eriola Cullufe, ka qenë pikërisht inkurajimi i këtyre krijuesve të verbër, për të vijuar më tej punën e tyre letrare. Bashkëorganizatore e kësaj nisme të Qendrës Kombëtare të Rehabilitimit të të Verbërve ka qenë Qendra Ndërkombëtare e Kulturës “Arbnori”. Çmimet e ndara për autorët më të mirë janë gjykuar nga një juri profesionistësh. Siç thamë dhe më lart, fituesja e konkursit me çmimin e parë u shpall poetja Anisa Proda, më pas fitues të tjerë kanë qenë Mehmet Gocia, Kristaq Xhaho e Blerina Shalari. Gjithashtu, Lazër Preka dhe Krok Gjikaola janë vlerësuar me çmime të treta, për të kaluar te çmimet inkurajuese që u morën nga Klementina Lapi e Bukurie Maloku dhe çmim karriere për Preng Cublleshin. Përsa i përket poeteshës së talentuar, fituese e çmimit të parë në konkursin kombëtar letrar për të verbrit, Anisa Proda, ajo vazhdon shkollimin e lartë në Fakultetin e Shkencave Sociale. Në të kaluarën Proda ka botuar librin “Absurdi nis nga unë”, me 60 poezi e skica të shkruara nga autorja qysh në moshën 13-vjeçare.


G. Albania

(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •