I verberi poet dhe UNE!
| Friday, 11.07.2008, 03:38 PM |  

Driten mbi tavoline se shuaj kurre

ashtu e dua ndricuar !

Qofte dite apo nate me hene

Une shkruaj !Shkruaj se nuk shkruajta

dot dje,kur shkronjat te arta qene...

ndersa sot kam nje dite te re

se me reshqet ajo pene.Kam liri ne te shkruar

dhe fjalen shkruaj pa frike,

ne hidherimin qe kisha dje

sot,ndjehem i forte dhe pike.nje fletore kisha mbushur qemoti

me vjersha dhe lirike,

ja dhashe Poetit,te verber

qe i mungonin syte...!Lexomi,i verberi poet me tha

mos u druaj dhe mos ki frike...

shpirti i vargut te lire

s'ka kurre kritike....!I verberi poet,e uli zerin

si nota pentagrami...

mos u mer me me vjersha me tha

se te mallekon “shejtani...”Kaluan vitet dhe vjershat e mia

ne buze i vershelleja

sa me degjonte Poeti...

shkrrpetiste rrufeja !Revolucione,proletare

te iirituar bertisnin...

poetin e verber ndeshkuan

e lidhen si Krishtin...shpirti me dhembi ate dite

si Prometheu e lidhen...

dhe ipite me dru kur digjeshin

shkrepetinin stuhite.Dhe fjalen e fudit kerkuan

Te verberit Poet…

Ne syte e tij pa jete

Me lotet dhe mallin, si det.Vjershat e mia s’u lexuan kurre

Kur fletoren ma zhduken

Ra vendi ne eresire

Kur vigjelonin kopuket !Poeti I verber u dogj

Por nuk u dogj dot kenga

Nga maje e lisit dhe zogjte…

Shtegetuan…mbi “gjemba”Dhe erdhi dita e lirise

Kur vargjet si drite ndricuan

Si hene e argjende mbi bote

Te gjitha lecuan…Prandaj se shuaj driten

Kurre,dhe diten dhe naten e mbaj FEKSUR

Se zemra gezon nga here

Me mallin e madh te NDEZUR !


(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •