Haiku nga libri ''Pezull''
| Saturday, 01.03.2009, 05:29 PM |  

1.

Arome bjeshke

Ne nje degez boronice.

Fluturat kendojne haiku.

 

2.

Me lulebore

Bleta thur fjongo

Ne ditelindjen time.

 

3.

Qershite kuqloshe

I bejne serenata

Djalit ne ditelindje.

 

4.

Si ortek bjeshke

Vershen haiku

Mbi fleten e bardhe.

 

5.

Shoh bjeshket

Dhe me kujtohet im ate

I gdhendur ne shkembej…

 

6.

Gjakova-

Jete e pasosur

Ne Bjeshket e Nemuna.

 

7.

Cabrat!

Gjithe jeten te enderrova

Sot te shoh shkrumb e hi.

 

8.

Kjo piramide

Rrezuar ne qafe Morine

Jete e ndare pergjysem.

 

9.

Prarim dielli

Mbi kullen time me Mserr.

Visari ende fle…

 

10.

Udheve te botes

Me nje cope bjeshke

Ne gjak.

 

11.

Nikaj-Mertur

Ndjehem zog

Ende pa lindur.

 

12.

Korrik djegagur.

Maja e Hekurave

Shkrin hekurin.

 

13.

Eci drejt pavdekesise.

Jezu Krishti

Udherrefyes i perjetshem.

 

14.

Mes librave te mi,

Nje fletore me haiku

Rri pezull.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30