Gjon Neçaj
| Saturday, 01.03.2009, 05:33 PM |  

Gjon Neçaj
Gjon Neçaj lindi me 17.06.1951 ne fshatin Peraj te krahines se Nikaj-Merturit, Tropoje. Ka mbaruar studimet per finance ne Tirane. Me krijimtari letrare  eshte marre qe heret, duke botuar ne shtypin letrar te kohes poezi, proze e publicistike. Ka fituar disa cmime letrare. Bashkepunon me disa te perditshme ne Tirane, duke botuar here pas here shkrime kulturore. Bashkepunon  edhe me shtypin kosovar.

 

Deri me tash ka botuar:

 

 1. Ne hijen e mrizave - poezi, Tirane, 1994
 2. Ne foleze te kenges - poezi per femije, Tirane, 2003
 3. Hijet e shpirtit - novele, Tirane, 2005
 4. Ju qe me shihni cdo dite - poezi, Tirane, 2006
 5. Pezull-haiku, Elbasan, 2007
 6. Tropoja - vendlindja ime - tekst mesimor, bashkeautor, Tirane, 2008
 7. Hena pikon mbi Alpet e mia - poezi, Tirane, 2008

 

Eshte anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise, nenkryetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve, dega Tropoje, anetar i Haik-Klubit Shqiptar, anetar i Lidhjes se Poeteve Bashkekohore (W.P.S.).

 

Poeti, shkrimtari dhe publicisti Gjon Neçaj, jeton dhe punon ne Bajram Curri, Tropoje.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •