LETERSIA SHQIPTARE - Avni Biqkaj


Avni Biqkaj
| Sunday, 02.22.2009, 05:10 PM |  

Avni Biqkaj
Avni Biqkaj
Avni Biqkaj u lind mё 1968 nё fshatin Hogosht tё Dardanёs  (ish Kamenicёs). Shkollёn fillore e kreu nё vendlindje, tё mesmen drejtimi shёndetёsor nё Prishtinё, ku edhe vazhdoi studimet nё Fakultetin e Mjekёsisё, drejtimi i Stomatologjisё, pa patur mundёsi t’i pёrfundojё deri nё periudhёn e Luftёs Çlirimtare nё Kosovё. Pas luftёs ka mbaruar studimet për GAZETARI. Me shkrime merret qё nё bankat e shkollёs fillore, kurse përveç shkrimeve merret edhe me enigmatikё. Vite me rradhё ka udhёhequr Grupin Letrar “Fan S. Noli” qё zhvillonte aktivitetin nё kuadёr tё Shoqёrisё Kulturore Artistike “Jeta e Re” nё vendlindje.

Me krijimet e veta, veç tjerash, ka marrё pjesё nё shumё orё letrare, jo vetёm nё vendlindjen e tij po edhe nё shumё qendra tё tjera, si nё Kosovё ashtu edhe jashtё vendit. Shkrimet dhe krijimet e tij nё poezi, prozё e enigmatikё janё botuar kohё pas kohe nёpёr fletushka, revista e gazeta tё ndryshme, si nё “Shkёndijat e para”, “Pionieri”, “Rilindja”, “Koha Ditore”, etj., pёr tё cilat jo rrallё edhe ёshtё shpёrblyer.
 
Punon dhe vepron nё Prishtinё, libri “DASMA E LIRISЁ“ ёshtё njё nga librat e parё të botuar tё tij.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •