LETERSIA SHQIPTARE - Cikël poetik nga Hetem Arifi


Cikël poetik nga Hetem Arifi
| Saturday, 03.14.2009, 08:55 AM |  

ME THUA?

Në breg të detit
djaloshi me bbuzë të çara
pa dyshim në zemer trishtim
pyet detin valë  valë
që s ka të ndalë.
Më thuaj të fshehten e së kaluares
te fsheten e lashtë e plot mundime
ma thuaj kaptinë pas kaptine.
Kaptinen e stergjyshërve tanë
të parë në këtë tokë
kaptinen me çallmë në kokë
kaptinen plot minare
mandej atë me perkrenare
kaptinen me kësulë te bardhë në kokë
dhe kobure në shokë
kaptinen me gjak te derdhur
per kete tokë .
Kaptine qe do te vijë
kaptinen qe sjell bashkim kombetar
qe sjell liri,liri,liri
më thuaj kur do të vijë?

Per rrite te femijeve*

I kerkoj diellit

ngohtesine

tokes       

plleshmerine

Qiellit        

kethjelltesine

Detit        

thellesine

Henes    

bukurine

I kerkoj  bletes

zotesine

Luleve      

aromen

Shqiponjes  

krenarine

Skenderbeut

trimerine

I kerkoj bilbilit

kengen

Yjeve   

driten

T'jua falim femijeve

ta gezojne rriten

*Shperblyer ne festivalin "Femijet e gezuar 2000" ne Ferizaj per tekstin me te mire
 

Nxenesi im

Eshte diqka qe dhuron rreze dielli

                             diqka si ylli

        Diqka qe me jep force

                            me trimeron

Nganjehere kur me mungon

                    Me brengos shume

                   Shpirtin ma lendon

Eshte diqka i shejte

                     Shum i shtrenjte

Eshte diqka me shum se une

                     Se ti

                     Se ne

E mbane emrin e shenjte-ATDHE



(Votes: 1)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:




 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •