Cikël poetik nga Faik Krasniqi
| Saturday, 09.12.2009, 02:51 PM |  

PSE
 
Cila vajze je ti
qe s'po me del karshi
dil ke dritarja jote
ti shohe ata sy
 
Pse po fshihesh
nga une
dhe po me lene
keshtu pa gjume

TE PRES

Pse moj vajze
po me lene
te te pres
aq shume
spo te vjen
gjynah qe me
le mbreme
pa gjume
 
TE SHOH
 
Ti moj vajze
qe spo me
dele karshi
dil te shohe
njehere me sy
mos me le
ashtu duke
te pritur
se me dogje zemren
dhe me pervelove
shpirtin
 
ANITA
 
Anita moj Anita
mos valle je
duke me pritur
po behu moj
e gjalle
te shohe
njehere me sy
se me
hengre shpirtin
Anita moj Anita
moj e uruar
qe nuk e qete
koken ne dritare
po behu njehere
e gjalle
se na vdiqe fare
Ti moj goce
qe po gerhet
na le me
vesh perpjete
duke te pritur
qe te lajmerohesh
gjithe keta njerez
i trazove
po ikim edhe ne
ne gjume
te gerhasim
pak me shume
le te linde
dite e re
pastaj te shohim
se cila je
 
ZEMER MOJ ZEMER
 
Zemer moj Zemer
perse vonohesh
eja ketu
se jemi duke
te pritur
te gjithe ne
po rrime pa gjume
a mos valle
je duke ikur
Zemer  moj Zemer
te marrte e mira
qe me le
sonte pa gjume
o lajmerohu
o une ika
se nuk kam
shume kohe une
O moj zemer
te rafte e mia
ku je ti e ku
po fshihesh
pa ndegjo njehere
kete serenate
eshte per ty shpirt
prandaj pergjigju
se po vdes
pa te pare

PA TY
 
Cdo dite te kujtoje
cdo nate te enderroje
jeten pa ty
nuk mund ta
imagjinoje dot
 
PER BABIN TIM TE DASHUR
 
Cdo dite mendoje per ty
cdo nate qaje per ty
babi im i dashur
sa shume me ka
marre malli per ty
 
Kaluan 9 vite qe u largove
nga kjo bote
por malli per ty
nuk po me shuhet dot
 
IKU
 
Jo mor shoke
une po e kerkoje
por ajo ka ikur
nuk di cka te beje
dola e kerkova
ke dyqani i vjeter
por me thane
se ka ikur
ne drejtim
te paditur
 
SHQIPET
 
Thane se shqiponjat i vrane e cane
ne shkembinj copetuar vec korbat po i hane
folete jua dogjen dhe emrin jua shuan
ne mullinjte e ferrit shpirtrat ua bluan
Por harruan nje shkemb atje ne breg te detit
qe s'dridhej prej eres e as prej termetit
pak shqipe ruante mali nga dora e te keqit
por ishin shqipe malit
shqipet e te VERTETIT
pa u sulen shqipet dhe me flake luftuan
me flatra e me zemer betejen e fituan
kulcedrat tani dridhen,rrufete kane frike
nga bijte e shqipes qe ne shkembinj jane rrite
tani ne bjeshket e larta ne RUGOVE
ka lind nje shqipe me emrin KOSOVE
ndaj dridhuni ju TERMOPILE atje ne Greqi
se shqipet po lindin ne Shkup dhe Cameri
 
MENDOJE PER TY

Kur mendoje per ty
ethe shpirti leshon
mendoje per gjene
me te bukur ne jete
mendoje per
dashurine tone

TE KUJTOJE
 
Te kujtoje cdo dite
ne mendjen time
te kam o shpirt
malli per ty
me shtohet
qe vetem
nje here te perqafoje
dhe floket e tua
ti perkdheli dhe
belin tend ta shtrengoje
kur te vije ajo dite
qe une dhe ti te
takohemi do te puthe
ne buzet e tua
te embela
dhe te them
te dua o xhan
o shpirti im
 
VETEM PER TY
 
Me erdhe ti,ne diten e beharit
me syte e bukur,te ndezur prush
une qendroje perballe ekranit
vizite nuk prisja nga askush
cfare do tek une dashuria ime
me shikon e nuk ulesh dot
kuptoje qe zemra ka dicka
dhe goja jote nuk e thote
une mundohem te perkdhel lehte
por hezitoje dhe pres pa ze
ne doren tende e kam lene
se kam frike se nuk vjen me
ti puthe dy syte e tu te kristalte
me nje guxim temadh
ne kete cast provova ndjenjen
nuk e harroje per asnje kohe
 
BREZ PAS BREZI
 
Shqiptar brez pas brez jemi
autokton ne kete toke
per simbol kemi flamurin
Shqipe e zeze me dy koke
i kuq si gjaku qe u la
me gjakun tone
 
PRITEM

Ti pritme ne enderr e dashur
ku deren e qasur drejt mbylljes une shohe
Ti prekme i perflakur
kur lekuren e akullt kujtimi ngrohe
Ti shkruame poezine e rimuar
e nje dite femija im do te lexoje
Ti enderrome njeri i dashuruar
e ne qerpike e ulur
loti i largesise do te me ngushelloje...


(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •