LETERSIA SHQIPTARE - Agron Sela: Këngë në heshtje (III)


Agron Sela: Këngë në heshtje (III)
| Wednesday, 12.02.2009, 07:12 PM |  

I KUJT JAM UNË?

Mua, të shkathtin si vetëtima,
Lekën,
Më quajtën të huaj.

Dhe s’deshtën të më lënë
Të luaj në lojrat olimpike.

Dita-ditës, ata i tremben të vërtetës.

Por, ajo vjen e pastër si dielli në mëngjes
Pa dallim sa i vranët do të jetë moti
I mbuluar nga mjegulla e politikës prej koti.

IK

Nuk e di nëse jetëshkrimi yt
U dashurua me inicialet e emrit tënd.

Fluturove si nëpër labirint nga ky vend
I padukshëm, në heshtje nga të mëdhejnt’
Sepse mendonin që do kthehesh.

Largimi yt la një varrë në atdhe
Ashtu si lë avioni qiellit,
Një vazhdë tymi përmbi ne.

LULET

Në shitoren e luleve
Me përpuri ngjyrash pranvere,
Ato duken sikur vallëzojnë në heshtje
Edhe pse dikush më parë i ka prerë.

                     Pikat e ujit rrëshqasin nëpër petale
                     Si lotët që na rrjedhin në faqe
 Kur nj’i afërt ndahet nga jeta.

KOSOVËS

Barbarët zhurmojnë
Për djepin e zbrazur të andrrave.
Por, nata i ka mbathë këmbët
E dita ka nisë të zbardhë.

Engjëlli lufton me dreqin
Ta bëjë të rifirmosë tapinë
Për varret,
Tokën,
Shtëpinë…
 
VITI I RI ‘83

Në kampin e lodhur të Latinës
Dhjetori numëron minutat e fundit.

Refugjatët e mbërdhirë
Një erë perëndimi i ledhaton.

Akrepat e orës
Do mbyllen si gërshërë,
Dhe presin në heshtje
Kërthizën e motit  
Që i mbarë të vijë viti i ri.

                     Gëzuar!
Larg këngës e valleve,
Rreth masës së zbrazët,
Ngrejmë gotat e mbushura
Plot halle e shpresë.

STATUJA E LIRISË

Në gjirin e Nju Jork-ut,
E ngritën
Si një hyjneshë me bukuri madhështore.

Aty, hapet dera për Amerikën,
Këtë nënë të shenjtë
Të paqes njerëzore.

LOTËT E SHQIPONJËS

Rrokullisen plot dhimbje
Në lëkurën e gërvishtur,
Tatu për vandalët pa dije
Ku me gjysmëhëna, kryqe e yje
Njollosin hapësirën e pastër, blu.

AJO  

Ajo ende mundohet
Të vishet seksi,
Edhe pse lëkura e saj
Si lëvorja e një druri dushku,
Të gërvisht sytë kur e shikon.

Megjithatë, ajo është e lumtur
Dhe shpreson ta gjejë
Princit e saj brenda në metro
Teksa rrëmon kazanët e plehrave.  

ISTAT E FJALËS

Nga largësitë, në heshtje,
Istat e fjalës s’prajnë
Si yjet që s’i mbulon nata,
Me dijen ata bëzajnë.

E dituria e gjorë
Si fener i ndryshkur vajguri,
Te pragu i fjalës ka ngec,
Për largësitë e ndritura
Ende shurdhmemecë.

PRITJE E GJATË

Cicërimat e zogjve
E lanë pas natën e trishtë.

Sytë e pa flejtur,
Ruajtën një grusht lotësh.

Si feniks i mallëzuar për dritë
Vezullojnë lindjen e vonuar të diellit,
Që me vite ende fërkon sytë.

NË UDHËKRYQ TË DASHURISË

Avujt intim u zhytën
Në mjegullën e largimit.

Ikja jote,
Ma vrau ëndrrën e bukur
Me shigjetë.

Kam mbetur
Në udhëkryq të dashurisë
Si një anije me vela
Në mest të oqeanit
Sepse, tashmë,
U ndal era e ngrohtë
Që frynte në zemrën time të brishtë.

PERËNDIM I NJË DITE

Kjo ditë e bukur perëndoi.

Edhe pse orët e punës i kreva sot
Përpiqem të fle e gjumi s’më ze,
Mundohem e lodhem kot.

Iku kjo ditë si rrymë
E ndërprerë elektrike.

Unë u mplaka në 24 orë  
Dhe koha s’fotografoi
                    Mbresa nga kjo ditë.

BORA E FUNDIT

Bora e fundit e lodhi qytetin.

Si një fustan i leckosur, i flakur tej,
Njerëzit e shkelin rrugëve.
 
KAKAROQAT

Ata erdhën pa i ftuar,
Në kohë të turbullt.  
 
Hanë e fryhen këta
Zotër të plehrave,
Por, kur era fryn,
Skuta të errëta kërkojnë.

DIJA

S’çon peshë se ku linda,
Nga kush e mora bukurinë
Dhe sa para kam në bankë

Është zgjuarsia ajo,
Që merret me sportin e ngritjes
Së peshave të rënda
Para se korbat të na hanë të gjallë.

PËNG E LASH DASHURINË

Peng e lash dashurinë
Kur kapërceva detra e kontinente
Për të arritur në tokën e lirë.
 
Tani,
Dikush më vështron me sytë – akull,
Me mimikë kafshe përshëndet,
E ndonjëherë, kur i fal gjësend
thotë një “faleminderit”
Dhe si gjarpër llapën e qet.

ZËRA QË BËJNË ZHURMË

Zërat e skaduar bëjnë zhurmë   
Si zhabat, pa ndërprerë, kot.
Fjalën kurrë s’e peshojnë
Kur ajo qesh apo qan me lot.

KUR TI VJEN

Ti vjen e veshur si pranvera
Me lulëzim pjeshke n’agim.
Hapat hedh lehtë,
Gjurmëve të shikimit tim.
 
Z. LEONARD  NEWMARK

Si njeri i shenjtë,
Mbledh fjalët e shqipes,
Që shkëlqejnë mbi yje
Në varg perëndie.
 
PËRKËDHELMA ZEMRËN

E dashur,
Përkëdhelma zemrën
Me buzëqeshjen tënde
Dhe fjalët magjike
Që i këndojnë poetët,
T’i themi vetë.

MOS U DUK E ASHPËR

E dashur, mos u duk e ashpër.
Unë e ndjej butësinë tënde
Që kërkon përkëdhelje,
Buzëqeshje dhe ëmbëlsi.
 
Lëre butësinë tënde të lulëzojë
Mbi zhurmën, e thekur.
Çelu si qershia
Dhe më sill aromë lulesh,
Të të jap dashuri.

CUCAT NË PRANVERË

Si vjollcat që lëkunden
Kopshteve të blerta
Era me gishtërinj u përkëdhel
Flokët.

Ecin cucat e buzëqeshta,
Pranvera në krah’ i merr.
 
ZBUKURIM STINE

Ti si lule erëmirë
Xixëlluar në polen,
Shtron bukurinë
Në shikimin tem.

E unë si bletë
Zhytem mes petalesh
Dhe me nektarin punoj.
Gatuaj mjaltin tonë të përbashkët.

TE BALLKONI I DE RADËS

Mbi lule portokalli

Thur vargje arbëreshe

Të freskojë kujtimin e largët,
Që gjuhë perëndie
Të këndohet me kandje
Breznive.
 
NË PLAZH

Era e lehtë përkëdhel
Në qetësi shpinën e detit
Që të zbusë nxehtësinë
E ditës së korrikut.

Vajzat, shtrirë në ranë
Me bukurinë e tyre,
Rrezet diellit i zanë.

OMBRELLAT
 
Kohë pas kohe,
Ombrellat hapen e mbyllen
Në mot të vranët kur shi bie.

Përse njerëzit në ditë të bukur,
Nën ato fshihen?

MBRAPSHTITË E FJALËS

“Tungjatjeta” s’është më
Përshëndetje
Plot respekt si më pare.
 
Njerëzit sot përshëndesin
Me nji fije zëri,
Ose lëvizje të lehtë buzësh.

Kur në udhëkryq të nevojës mbesin
Ngrejnë tonin si politikanët.

DIMËR FËMINOR

Maleve u shtohen thinjat.
Për drekë ftojnë pisha e dëllinja
Se pemët moti përveshën mangët.
 
Pullazeve zgjaten dhambë
Prej hejsh akulli.

Kor’ i erës vajton
Dhe tymtarët në qiell,
Kaçurrela të zeza ravijëzojnë.

Reve, si kope dhensh leshatuke
Që tremben e mblidhen në vathë,
Ua mjelin qumështin gjysmë të ngurtë.

TINA

Teksa Tina elegante më kalon pranë,
Një aromë trëndafili vallëzon në ajër
Dhe më ndjell të ngjitem pas saj.
 
Me zemrën time ia ndjej
Thellë bukurinë dhe aromën.

GJURMË

Ashtu si erdhëm,
Do të ikim.

E nesërmja
Do të zbardhë.

Nëse s’lamë gjurmë,
Dijeni, që s’ishim.


(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •