Besnik Camaj: Nga përmbledhja poetike “Diellit tim”, 2009
| Thursday, 12.31.2009, 04:00 PM |  

Ku je më thuaj

      - jetës -

 

Pa më thuaj

sot ku je ...

ç'bën

kur asgjë s'bëhet

kur nuk ecet

as kërcehet

veç vrapohet

turfullohet.

 

Eh, mbeta

rrugëve të paqeta

për ta zënë vrapin

humba ...

nën hije çizmesh

e nofullash

tuj mendue

se nuk e zë dot.

 

Rrita shpejtësinë

e në tejkalim pashë

s’ishin gjë më shumë

dhe me vete thashë

ndal, ndale vrapin

kësaj jetë s'i thonë

po s'bëre si ta do zemra

do t’mbetesh prapë vonë.

 

Festë dashurie

  - poezisë -

 

Ti, poet

i vetëm

vështirë jeton

më mirë

të të quaj

i dashuruar

kështu më bukur

tingëllon.

 

Se mbi të gjitha

ka një fuqi

që kohë pas kohe

vepron thellë në ty

herët a vonë

ka për të shpërthy

është dhuratë e shenjtë

e quajnë dhunti.

 

Ti kujdesesh

në vazhdimësi

për të voglat

kënaqësi

që dikush

i quan poezi

dikush tjetër

melodi a pasion

ndërsa unë

me zë ngrohtësie

do e quaja poezinë

festë dashurie.

 

Dil nga heshtja !

 

Në heshtjen

e shpirtit tënd

ndiej të gravuar

vuajtjen

që të rivjen

saherë që të lëmon

me dashurinë e thyer

q’e bëri copë-copë.

 

Por ti mos u dorëzo

e fortë qëndro

në çaste të tilla

forcën tënde rrit

dhe përballu me smirën

për çdo ditë.

 

Në heshtjen tënde

ndiej të ngjizur mençurinë 

e si vargje siluetash

shoh hijet e shkronjave

në ikje e sipër

të shkapërderdhen

në mijëra grimca

 

për t’u ribashkuar më tutje

brenda shpirtit tënd

në një kështjellë të vetme

që herë duket shpresë

herë jetë

e herë lumturi

por që është

fjala më e bukur

shqip i thonë

DASHURI.

 

Nuk është e thënë

 

Flokët

dëborë

rrugës

varre

një javë më parë

 

qielli

ngulitur

ka sytë

ka të ngjarë

fill pas mesnate

 

marrëzi

ngopje

zbrazje

arritje

e mendjes sate

 

fillimi

rrëfen

ndryshe

qetësisht

i vjen fundi.


Merre me mend ...

     - lumturisë -

 

Merre me mend

sa pak të duhet

të jesh i lumtur...

 

Por ç'e do

kur mendja jote

në të kundërtën

rrëshqet

çfarë graviteti

çfarë peshe

ç'rëndësi

të zgjedhësh

të vështirën

në vend të së lehtës

marrëzinë

në vend të së vërtetës

më mirë thuaji mendjes

të zgjedhë dashurinë

që është kulmi i jetës.

 

Merre me mend

sa pak na duhet

të jemi të lumtur...(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30