Besar Shkëmbi: Poezi nga cikli "Në zemër gurë kullash kishte'' (III)
| Sunday, 01.24.2010, 02:37 PM |  

Ajo gezimin e ndante me ne

Pa na pyetur neve
ajo na shoqeronte
ne vend te nenave tona
sikur na bekonteme 
me driten e saj
po na ledhatontene 
ne vend te notsrit
po na kurorzonte

gezimin e ndante
ajo bashke me ne
bukuri mahnitese 
nen qiellin pa re

As kend se kam puthe 

Kujt I kam thene lule
Kujt I kam thene hene
Vec teje shpirt
As kujt s`I kam thene

Kujt i kam thene locke
E kujt engjellushe
Vec teje shpirt
As kend se kam puthe
           
Ashtu si ne diten e pare

Dora me dridhet
zemra pervelon
falju e tera
zemres qe te don

pikat e shiut ne xhame
lote te mij ne qepalle
ta puthe buzen e care 
ashtu si ne diten e pare

DO TE BEHEM

Do te behem lot
n´qepallen tende t´qendroj

Do te behem ajr
n´mushkrite tua t´notoj

Do te behem fluture
n´krahun tend t´pushoje

Do te behem ere
Trupin ta pershkoj

Vese mengjesi do behem
Faqet t´i pastroj

Gjithe cka do te behem
Vetem prane te kam

Do te vije i lehte si era

Lere deren hapur
Se naten di t´vij
Dua t´futem n´enderre
Dua t´futem n´gji
Dua te te prek
Dua t´ledhatoj
Embelsine e buzeve
Dua ta shijoj
Do te vij i lehte si era
Thimthat t´i kafshoj
Fare frike mos ke
Nga gjumi s´te zgkoj

Kete skene per ta pare

Pa na pyetur neve
ajo na shqeronte
n´vend te nenave tona 
sikur na bekonte

me driten e saj 
po na ledhatonte
ne vend te notarit
po na kuror´zonte
Gezimin e ndante 
ajo bashke me ne
bukuri mahnitese
ne qiellin pa re

Kur do te vije dita

Kur do te vije dita prap do te takoj
do te marre ne krah do te perafoj
embelsine e buzeve prap do ta shijoj
do ta thithi gjuhen thimthat t´i kafshoje
gushen do ta puthe belin ta shterngoj
lotin do ta fshij vuajtjen ta sheroj

Kur trokite n´zemren time

Zemra ime 
S`eshte hotel
kujtdo  t´i teket
t`hyje e t`dele

Ne zemren  time 
Vec  per ty ka vend
Ne qendren e saj
Vec  teje s´do  askend

Kur  trokite n`deren e saj 
Ishte shume e bute
celi deren shpejte
Brenda te te fute

Pasi  hyre brenda 
Ube e forte gur
Nga qender e saj
S`do te dalesh kurr

Kurre s´kam qene poet

Kurre s´kam qene poet 
as kam shkruar per dashuri
pervec nje here
kur shkrova per ty
dhe ato qe shkrova
cfare ishin se di
nese ishin proze
apo poezi
por cfare te kam shkruar 
edhe sot e di

Larg me ke ikur

Larg me ke ikur
ke filluar jete te re
si do te jete puna
per vete e ke

Nese ndjehesh e vetmuar
nese s´ke nje tjeter
nese ke gabuar
t´pret dashuri e vjeter

Me meshiro

E di qe nuk me fale
kur t´kerkoj meshire
e megjithate te ulem 
ne gjunje para teje
me duket me mire

Kur te me shikosh lotin tim ne sy
dhe mallin qe zemren pervelon
besoj qe do bindesh sa te dua
dhe me meshiron

Nate e pare

Loti i ngrire n´qepalle
zemra me coptohet
kur nate e pare 
me ty me kujtohet

Nuk ishim ne shtrat
as hip mbi kal te bardhe
breg bistrice 
ishim ulur
n´livadhin plot me bar
buzet ishin ngjitur
e floket kaqurrele 
mbi supe m´ishin vare
nuk donin as hena
kete skene per ta pare

Ne Gjakun Tim Vec Ty do Te Gjenje

Le t' ma ndrydhin trurin
Gjer sa leng t ' pikoje
Le t' ma ndrydhin syrin
Gjer sa te lotoje
le t' ma ndrydhin zemren
Gjer sa gjake t ' leshoje
Trupin le t ' ma presin
Cope-cope le t ' ma bejne
Brenda gjakut tim
Vec ty do t ' gjejne

Andaj gjer ne Ferr
Pas teje do t ' vij
Edhe pse do t ' digjem
e do t ' behem hi
Helm n ' qofte loti yt
Gjer n ' fund do ta pi

Nuk dua te vdes

Per dashurine tone 
Kurr s`dua te vdes
Por nese ndodhe kjo
Edhe ne varr
Me puthje te pres
Ferrit a parajses
T`i biem mes per mes

Pa ty jeta s´ka kuptim

Kaluan muaj
kaluan vite
Valle e shuaj dot kete mall
Shpirti im sa shum me prite
valle do kthehem dot i gjall

Jeta ferr
Vdekja shpetim
Shprese thyer 
Ne dhe te huaj
Pa ty jeta s´ka kuptim

Pa ty nuk mund te jetoj

Bjeshkeve te larta
S`ka c`t`ju beje stuhija
Por cope e therime
I bene  dashuria

Ne vlugun e rinise
Sot  te vdes kerkoj
Se jeten pa ty
Nuk mund ta jeteoj
Se dashuria  zemren
Keq ma biroj

Per pak dite do t ' vije pranvera

Une te rrapi po te pres
t ' i lashe syte me lote te mi
Te m ' i lagesj buzet e thara
Pastaj ik perseri

Per pak dite do te vije pranvera
Qe me vete sjelle gezim
Me nxehtesin e saj zhuritese
Do ta thaje lotin tim

S´jetoj dot pa ty

As qe kerkoj celsat e zemres
ku Ti je ndry
s´dua te dalesh nga gjaku im
s´jetoj dot pa ty

Te burimi

Atje te burimi
ku ka pi uj trimi

Atje te burimi
ku ka vdekur trimi

Me ujin e ftohte te tij
i lava syte e mi

Atje per here te pare dashurove
me vajzen e vargut tim u takova

Atje te dy bashke u lame
puthjen tone te pare 
burimit ia lame

Ti erdhe e para

Ti erdhe e para
dhe ma trazove jeten
i dhe kahje tjeter
nuk e le ne te veten

Ti erdhe e para 
dhe thelle ne mua u strehove
jo vetem ne zemer
u fute ne cdo pore

Ti erdhe e para 
dhe bere shume mire
kurr s´t´hudha nga vetja
qe te jam i lire

Ti erdhe e para 
dhe gjithnje bashkeudhtojme
ne Ferr a ne Parajse
s´bashku do t´jetojme

TI LARG ISHE TRETUR

Kur i hapa syte
Ti larg ishe tretur
Pervec puthjes tende
As gje s´kishte mbetur

Por filxhan do behem
Ne buzet e tua
Sa here te pijsh kaffe
Do t´me puthesh dhe mua.

Cdo dite te therras

Dhembjet dhe vetmia 
nuk me lene rehat
as smund te rri ulur
as mun te rri ne shtrat
as smund te rri brenda 
as smund te rri jashte

Cdo dite te therras
te me marresh prane
s´di a me degjon
pergjegje nuk kam

Apo mos ndoshta
me mua je hidheruar
apo s´ke fuqi o nene
per te me ndihmuar

Large atdheut e e vajzes sime 
gurbeti m´i thjth vitet
larg varrit tend e t´babait
teja m´i ha ditet

Keshtu me o nene
jeta nuk jetohet
shpirti prehje s´gjen
vetmia s`largohet
dhembjet s´me pushojne
mplakja nuk sherohet

Andaj e lus Zotin
t´ma marre shpirtin tim
qe te me pushojne dhembjet
dhe t`jemi bashke n´amshim

Dua te ec

Dua te ec
ballperball furtunes
Asaj nuk i perkulem
vdekjes nuk i druhem
Dashuria te con kah brigjet 
kah shtigjet
Shpresa vdes e fundit

Konference per gazetare

I thash ketij zoteriut
Ananit t´i beje t´fala
gjate mandatit tim
kemi ec shume para
nuk jemi krejt „cisto“
kemi edhe enklava

Me s´miri per kosoven
do t´ishte pavaresia
por nese bota ngul kembe
bene dhe autonomia

Ngrehu permbi ererat

Ngrehu permbi ererat
Nese do te jeshe rrap 
i ngulur forte per dhe

Ngrehu per mbi kohen
Nese do te jeshe i madhe 
si i madhi Promete

Ngrehu prembi ndasite
Nese do te jeshe i madhe
si i madhi Skenderbe

Mos e thirr dyshimin dhe hamendjen
Se do te jeshe Hamlet i kohes

Pse

Pse nje here dite 
Pse nje here nate
Pse njeri guximtar 
Pse tjetri i ngrate

Pse nje here dimmer
Pse nje here vere
Pse njeri pi uje 
Pse tjeteri pi vere

Pse njeri ka shume 
Pse tjetri pak
Pse njeri ne pallat 
Pse tjetri ne sokak

Pse njeri i bardhe 
Pse tjetri i zi
Pse njri i sakte
Pse tjetri dallaveragji

Pse njeri qan
Pse tjetri qesh
Pse njeri fole shume 
Pse tjetri heshte

Pse njeri me buke
Pse tjetri pa buke
Pse njeri qengj
Pse tjetri ujk

Pse njeri shkruan
Pse tjetri vulose
Pse njeri punon shume
Pse tjetri diten kot sose

Pse njeri ka shume liri
Pse tjetri e ka me kufi
Pse njeri ben cfare don
Pse tjetri nuk guxon

Pse njeri flokekrehur
Pse tjetri si iriqi
Pse njeri luan bukur 
Pse tjetri si Iblisi

Pse njera e veshur 
Pse tjetra e c´veshur
Pse njera e mbuluar
Pse tjetra e zbuluar

Pse njera n´fustan
Pse tjetra n´minic
Pse njera e ndershme 
E pse tjetra hiq

Pse njera gjoksin mbulon
E pse tjetra e zbulun
Pse njera ne parajs
E tjetra ne ferr shkon

Pse Thaci ludftoj
E pse Rugova fitoj
Pse UCK-ja
Me s´keqi e psoje

Pse njri katolik
Pse tjetri musliman
Pse njeri jude
Pse tjetri ortodoks

Pse rrush e kumbulla
Bashke jane perzi
Pse lengu i tyre
As vere as raki

Pse se kemi 
t´gjithe nje t´drejte
pse nuk jemi
t´gjithe te njejte

pse dikush po 
pse dikush jo
cfare jete e poshter 
na qenka kjo

Skenar i shemtuar apo jo?

Koha nuk kapet
ikja nuk ndalet

zbraztira gelltit endrat
vetmia gelltit vitet

rinia tretet ne plakje
semurje e pa sheruar

Bukuria kthehet ne shemti

Shpresa shuhet deri ne fikje
edhe pse vdes e fundit

Ne fund as gje 
vec duarve te ngritura drejt qiellit
qe lusin per amshim

Skenar i shemtuar apo jo


(Votes: 1)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •