Poezi nga Kety Bercaj
| Saturday, 03.20.2010, 07:09 PM |  

" PER TY"

 

Per ju te ndritshem-sy gruaje dhe buzeqeshje rrezatuese,

per ty, qe magjepse endrrat mes yjeve dhe qiejve,

per ty, qe me entuziazem deshirat ti ngrohi zjarri i sekreteve,

per ty, dhe bukurise tende: ti je pasqyre e shpirtit tim,

per ty, une shkruaj poezi dhe kenge pa fjale,

"melodi te muzikes shurdhuese dhe heshtje dramatike"

per ty!

 

 

" NATE"

 

Sonte per ty do te vallezoj

nen tingujt e heshtjes ...

pa thene asnje fjale!

 

Nuk do t'jem vetem

ajo do t'me shoqeroje...

derisa mengjesi te sbardhe.

 

Ne enderr sonte s'te pash dot,

ti iken...k'thehesh...

dhe prape vjen nate!

 

 

KUJT ?

 

Zili i kam "ata" qe para meje te takuan,

zili i kam trendafilat qe aromen tende m'bartin,

zili kam fotografin, i cili do bej "art" me imazhin tend

me lekuren e lemuar dhe floket e brishte,

fytyren e zbehte, ajo,aty, -do gjej pavdekshmerine.

 (Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30