LETERSIA SHQIPTARE - Poezi nga Elisa Gjerani


Poezi nga Elisa Gjerani
| Sunday, 04.18.2010, 10:21 PM |  

Elisa Gjerani

 

Poezi

 

 

Urdhëresë!

 

Mendime, hiqini prangat

dilni nga burgu i arsyes.

Jetoni një herë të vetme

     Të lira …

 

Të pandarë.

 

Shkela në rërën e shpirtit tënd

dhe padashur në të

seç lashë gjurmë.

Ti je dallga e detit

ndërsa unë

e jotja shkumë.

 

 

Ilegal

 

Përherë më ka tërhequr

drita e kuqe.

Këtë e pranoj.

Por ti je …. e do te mbetesh

një minierë ilegale

e unë smundem të të gërmoj….

 

 

Në kalin e bardhë

 

Nga lotë elisianë

u lag rëra e shpirtit.

Nga lotë që shkaktoi

tradhëtia dhimbje

Ti eja!

Eja përsëri!

Ardhjen në kalin e bardhë

do ta pres, pa lot elisianë

pa dhimbje….

pa shi….

 

 

Unë jam një ikje…

 

Malli i vjetër, veç dhimbje

më ka lënë në kraharor.

Rininë e rreme jetoj kështu.

Unë jam një “ikje”

nuk kam një emër.

Ti mos më duaj!

Më mirë kështu….

 

 

Me sytë nga largësia.

 

Në sy më rëndon

rimeli i tepruar.

Ndërgjegjia më ngjan

si gur sizifian.

Termometri i durimit

digjet i tërbuar.

Të dua më shumë

Kur pranë stë kam.

 

VELLO E PAFAJËSISË

 

Me fustanin e ëndërrave,
eci drejt altarit të zhgënjimit.
Në kokë, vello e pafajsisë
në këmbë, këpucët e hutimit.


KURORË LOTËSH

 

Kurorë brilante
të thurur me lot
më vure në kokë, me hijeshi.
Më dhe çmimin “Missi lotues”
pa e ditur, se ato lotë ishin për ty.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •