LETERSIA SHQIPTARE - Cikël poetik nga Enver Sulaj


Cikël poetik nga Enver Sulaj
| Sunday, 04.25.2010, 12:21 PM |  

Nga libri “Nyjë në ujë”, Rilindja, Prishtinë, 1997

 

 

DIKUSH IA VODHI EMRIN LUMIT

 

në krahët e fluturës

s’shkon më larg se vetja

kënga s’mbaron për një ditë

 

ç’fat për ata gurë

të rrinë në kalanë e qumështit

 

këmbën hidhe pastaj ku të duash

me peshë sa fija e flokut

 

mos u kthe shko me fluturën

dikush ia vodhi emrin lumit

 

Korrik, 2006

 

 

QELESHJA E KULLËS

 

Nën hijen e malit të Nënshejtit hëngra ca kumbulla të verdha

në lugje druri rridhte uji i ftohtë si akulli i pranverës

Lava sytë dhe pashë lart në mal kurorën e lavdisë

Pastaj eca me miq shtigjeve të gjata të panjohura

Thirra emra të njohur jehona çante rrugën drejt kullës

Gurët ishin në vend, murana na shtroi sofrën

Miku në krye të vendit shpalosi historinë e gjakut të tij

Rrethi ishte i vogël legjendat prekin tokën dhe zemrën e secilit

 

Blici i fotoaparatit na zgjoi nga transi na kthjelloi së përgjumuri

Dikush tha po largohemi

S’kishte mbetur gjë në këmbë

Shiu na freskoi lëkurën e zhuritur për një këngë majëkrahu

 

Do të kthehemi sërish, tha një tjetër për t’i vënë qeleshen kullës

Dimër bëhet sërish por bora ikën shpejt nga çatia

Rruga kalonte përmes legjendash

Anash mbeti abacia

 

Orosh, Mirditë, gusht 2006

 

 

PA ASNJË SHËMBËLLIM

 

valë, valë në qetësi hyjnore

thyhet syprina e liqenit të vakët

në këtë buzëmbrëmje vjeshte

 

rrathët e ujit hapen e ikin tutje

pa lënë gjurmë në sipërfaqe

që s’ka shëmbëllim

në kreaturat tmerruese neveritëse anemike

 

pasi ka bërë rrugën e gjatë të heshtjes

ikën pa shikuar mbrapa s’i vë veshin lotit

që e tradhtoi

 

vala ikën qetë-qetë

e shkrihet në gjirin që i dha jetë

 

16 shtator 2007

 

 

NYJË NË UJË

 

Nyja në ujë

s’është si ajo e Gordiut

 

As fati s’është grua...

 

Nuk e di kush ka të drejtë-

ndoshta Makiaveli,

ndoshta...

 

 

(Poezi të papublikuara)

 

 

PORTRETI I JETËS

 

Yjet u vonuan sonte-

nata shumëzohet pa mbarim,

ëndrrat harruan rrugën

e nëpër pluhur bredhin lotët-

i bëjnë portretin jetës.

 

 

NISU DREJT GOLGOTËS

 

Nëse gjarpri ta ka vjedhur

barin magjik të pavdekësisë

e vajtimi i Gilgameshit

ta këput shpirtin,

ti fillo një këngë majekrahu

dhe vazhdimisht kërko shëlbim

nisu drejt Golgotës

atje nuk të shpie veç rruga e vdekjes

 

 

A KA DHEMBJA KUFI

 

Me diell e hënë në kokë

numëroj fijet e barit të pashkelur

aty ku dhembja ime

lufton me vdekjen...

 

Të falem, o Zot,

që dhembjes m'i dhe jetë!(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •