Poezi nga Arta Lelçi
| Sunday, 05.16.2010, 12:58 PM |  

Arta Lelçi

 

 

VARGJE  PËR  TY

 

Dielli pershedeti horizontin me mall.

Erresira e qeshur i shkrepi njerin sy.

Ne dritaren e kujteses sime erdhi ngadale.

Heshtja  filloi te thurë  per Ty poezi.

 

Formalisht na ndan kjo  largesi,

Por  Ti je me pranë se vete afersia.

Na bashkon ajo qe Ti e quan  DASHURI,

Ajo qe i dha jete diteve te mia.

 

Kemi bashkuar zemrat, Ti me timen jeton.

Ashtu si gezim edhe në dhembje.

Zemra jote gjithnje drejt meje vrapon.

Me duket se e lumtur jetoj që në lindje.

 

Gjithçka qe na perket ne kete jete,

E kemi bashkuar një  Une dhe Ti.

Ne qender te saj jeton nje e vertete,

Ajo qe po e quaj dhe une DASHURI!

 

 

QIELLI IM

 

Kur kaltersia jote qielli im.

Se bashku me diellin buzeqesh.

Te gjitha intrigat e erresires.

Atje, ne thellesine tende i fsheh.

 

Me pas dielli kerkon strukjen.

Ti e pershendet me mall.

Nuk e njeh smiren dhe perbuzjen.

I ben vend erresires, zbret ngadale.

 

Kur erresira te perqafon qielli im.

I ngjan humneres, Ti e di.

Atehere servir yjet dhe henen.

Dhe shpresa rilind perseri.

 

Gri vishesh kur  s’fsheh zemerimin.

Me bubullima behesh gati grabiqar.

Në çastin që s’gjen ngushëllimin

Me lotet e shiut shfryhesh duke qare.

 

Tek Ti gjithcka eshte në paqe.

Sherbetoret e tu jane shume miqesor.

Dita dhe nata puthen ne faqe.

Larg urrejtjes dhe te qenurit armiqesor.

 

Por sa here që Ti behesh nervoz.

Zemerimin e nxjerr haptas ne shesh

 

Kjo i ngjan tingullit te heshtur melodioz.

Që durimin tend idhshëm e përqesh!(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30