Poezi nga Enkelejda Kondi Masseboeuf
| Saturday, 05.29.2010, 02:24 PM |  

Enkelejda Kondi Masseboeuf

 

 

BOSH...

 

Bosh eshte dhoma

Shpirti bosh,

Ti sje aty!

 

Muzika e mengjesit

Nuk degjohet, qetesi....

Bosh heshtja, koha...

Asgje pa ty !

 

Ikin ditet,

Bosh eshte frika

nga frika, ka zbrazeti..

 

Bosh eshte Toka

Pa kuptim,

Bosh qiejt ku eshte zoti

Pendimi im!

 

Bosh eshte loti

Nga dhimbja, të ftohti,

Mos me braktis fati im...

 

Bosh nga boshesia e boshes,

Bosh dhe une ne shpirt.

Syte humbur drejt zbrazetire

Andej nga e di ku je TI....

 

Te shkruajta nje leter

Bosh pa shkronja, pa emer..

Te kendova nje kenge, pa muzike,

Bosh veç me zemer....

 

Te nisa nje fotografi,

Bosh nuk isha aty

Jam ketu,

Boshesia ime eshte aty....

 

Të ndjej, te dua bosh ne pafundesi

Ju luta zotit,

Por, as Ai nuk 'ka meshire per ty!..

 

 

LERMË...

 

Lerme te shoh syte lare plot me vese

Ata sy ku drite e diellit sot shkelqen

Lerme te prek floket e arte reze vezullimi

Lerme qe faqet e tua butesisht te perkedhel...

 

Lerme, buzet e tua si qershi te kuqe

Lengun e dashurise plot endje te shijoj

Lerme te te shoh duke fjetur, moj e imja hene

Te ngopem si ujet e burimeve, te fresket njelloj..

 

Lerme te shoh trupin tend moj flutur

Para se fushave te zbresesh pa mua

Lerme te ndjej parfumin tend deri sa te dehem

Mos u zgjo te lutem sa te mund te them te dua.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30