Dashamir Malo
| Sunday, 08.29.2010, 06:07 PM |  

Dashamir Malo lindi ne Permet. Pas mbarimit te Shkolles se Mesme ne Permet (sot Gjimnazi "Sejfulla Maleshova"), mbaroi Akademine Ushtarake dhe me vone Akademine e Policise. Prej vitit 1990 -1997 punoi ne profesionin e tij ne qytetin e Sarandes. Ne vitin 1997 emigron ne Athine Greqi ku punoi dhe jetoi deri ne vitin 2002. Ne Greqi perfundoi shkollen dy vjecare per pikture. Ne vitin 2003 rifillon perseri pune ne profesionin e tij si Oficer Policie dhe aktualisht eshte Shef Administrate ne Komisariatin e Policise Kufitare Sarande.

Ka botuar librat me poezi "Midis vetmise dhe heshtjes", "Precedent" dhe "Fshehja e Lotit". Ka perkthyer nga greqishtja vellimin poetik "Poezi te zgjedhura" te poetit publicistit dhe gazetarit grek Jorgos Hronas si dhe librin me esse "Vallja e cmendur e Merylin Monroe". Gjithashtu eshte pjesemarres ne antologjite poetike "Portat e harreses", "Itaka e fjales" dhe "Korsi e hapur". Ka botuar vazhdimisht cilke me poezi ne gazetat letrare te tilla si: "Drita", "Fjala", "Nacional", “Shkrimtari”, “Art Jonian”. Gjithashtu ka botuar cikle me poezi ne gjuhen greke, norvegjeze dhe gjermane.(Votes: 2 . Average: 1.5/5)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •