LETERSIA SHQIPTARE - Kolec Traboini: Tradhti me emrin paqe


Kolec Traboini: Tradhti me emrin paqe
| Thursday, 11.18.2010, 07:34 PM |  

KOLEC TRABOINI

 

TRADHTI ME EMRIN PAQE

 

Komandant Teli dhe pesë luftëtarë shqiptarë u ekzekutuan

në Shkup me 7 gusht 2001, tre ditë pas marrëveshjes së Ohrit.

( vidio: http://www.youtube.com/watch?v=V4PhyPl5pQc )

 

Për ty Komandant konfiguruan një qeli

të vogël sa frymëmarrja e një gjoksi

të madhe sa vetë jeta, ku nxitonin të prangonin

spiunët e katër shteteve.

 

Ballkani ishte i nxehtë, përvëlonte

shqiptari ish në tokën e vet, por pa qiell ish ai

e shqiponjat pa qiell nuk kish si fluturonin

veç mbi një grusht male diku në Shqipëri.

 

Ishte koha e krismave, e çmendurisë së verës

kohë ku nuk mund t'i shmangeshe betejës

që nisi në pranverë me gjethet

e që të mbaronte, kërkonte fli jetën tënde.

 

Shefat e luftës një ditë u lodhën, u sosi durimi

ju erdhi koha të hidhnin firmat për paqe

në Ohër dy gjëra u panë të panevojshme

luftëtarët dhe armët.

 

Kujt i duhen armët kur nuk ka luftë

kur nuk ka luftë braktisen luftëtarët

ashtu siç kur plaken pushkatohen kuajt

heronjt duhen vrarë në ditën e parë të paqës.

 

Shefat e luftës ngrinin dolli me shampanjë

Europa i këndëllte plot miradi përjashta

tradhtia varroste heronjtë në dheun e zi...

të raskapitur djemt e UÇK-së ktheheshin në vatra.

 

Ju që derdhet gjak, s'ju mbet, veç të thurni këngë

për shefat e luftës që sot bëjnë bisnes-politikë të madhe.

Tani që djemt më të mirë të këtij kombi i humbët

Merreni dhe ushqehuni si mjeranë me këtë fuck paqe!

 

2010

 

http://traboini-antologji.blogspot.com/(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •