Cikël poetik nga Fahrije Kllokoqi
| Tuesday, 02.08.2011, 07:54 PM |  

Fahrije Kllokoqi

 

 

ODA SHQIPTARE

 

Në një qoshe të odes

dëgjoja  ligjerata,

nga pleq të urtë e të menqur

jo profa me kravata!

 

Në mur rrinin varur

pushka e lahuta,

aty msohej Arti

e shumë fjalë të urta...

 

Aty u bë konaku

aty u falë ngatërresa,

aty u pagëzue nipi

aty u bë fejesa.

 

Nga gjyshi mjekerr bardhë

me tirqi zi si korbi,

mësova historin

dhe vlerat e këtij KOMBI !

 

Aty u nis lufta

aty u mbrojtë nderi,

aty mora dije

e tituj MASTERI.

 

Sot u jam mirënjohese

odes e oxhakut,

ishte shkollë e madhe

sa sot e HARWARDIT!

 

 

LETER MALLI

 

Ju ngjat jeta motra

po ju shkruaj këtë letër

nga ky vend i huaj

i Europës s'vjetër

 

Më mungon moj motra

koha e fëmijeris

kur loznim e këndonim

flakë i vënim shpisë

 

Ju lash vajza të reja

tash zonja jeni të tana

sillnu mirë n' fis të hujë

mos të na shahet Nana

 

Falë me shëndet Nanës

oj motrat e mia

na ka rritë me harna

në ato kohë të vështira

 

Pëshendetje Bacit

bardh si bora plisi

edhe pse  shtat-shkurtër

i fortë sikur Lisi

 

Oj motrat e mia

të fala mi bani vllait

për te zemra më digjet

pasha sytë e ballit

 

Kur erdha këtu

ishe nuse e re

plakë me shumë rrudha

do kthehem në Atdhe

 

Do kthehem një ditë

aty ku peshon guri

do festojm së bashku

ditën e Flamurit....

 

 

C'FARE JE TI ?

 

Si ju jam, o njerzë..

Dhe nëse s'kam një dorë

e si ju nuk heci

unë jam njeri.

 

Dhe nëse nuk shohë si ti,

unë qajë e qeshë si ju

dhe të dashuroi di,

si ti ajo e ai tjetri.

 

E ti, o gojë vrerë i mjerë

që shiqon tjetrin ndryshe,

Pa hë ma thuajë njëherë,

cfarë je ti ?

 

-Spaska gjë më të vlerë,

se sa të jeshë NJERI.

 

 

PËR TY MIKE

 

Në sytë e tu shoh dhembje

rënduar t'paskan mbi supe

guri i sizifit.....

Në zemrën tënde

ofshama plasi mallin në mijera copa

si vazon e poqarit.....

Ëndrra të lëna përgjysëm

në sytë e tu

dritë në fundë tuneli,

dhe tre engjujë duke hequr

prangat e lumnisë.....

 

 

MOS QAJ

 

Mos më eja nën dritare mua

barin e blertë me këmbë mos e shkel

kam pushuar kaherë të të dua

dhe mos qajë, se nga dhembja asgjë nuk del.....

 

 

ËNDËRR MERGIMTARE

 

Një natë fillim maji

mblodha lule behari,

i vura në vazo të poqarit

pranë varrit t'shkrimtarit.

Mora plisin e Bacit

në odën e oxhakut,

dhe gjyshes i mora furken

pranë maxhës së bukës.

Mbi urën e gurit

mora besën e burrit,

kalova Qyqavicen

ta shoh më mirë Drenicen.

Në Prekaz shkova së pari

te varri i legjendarit

isha shumë krenare

për dy sytë e ballit.

Por e gjitha ishte ëndërr

në mendje të mergimtarës

sa shumë mall kisha

për aromën e nanës...(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •