LETERSIA SHQIPTARE - Dhimiter Pojanaku


Dhimiter Pojanaku
| Sunday, 06.12.2011, 01:35 PM |  

Dhimiter Petraq Pojanaku

                           

Ka lindur ne Pogradec, me 28 gusht 1956. Ka mbaruar fakultetin politiko-juridik ne Universitetin e Tiranes, dega Drejtesi.

 

Sot punon gjyqtar per ceshtje civile dhe penale ne Gjykaten e Rrethit Gjyqesor Pogradec.

 

Sot eshte nje nga poetet te njohur te vendit e me gjere.

 

Ka fituar shume cmime poetike kombetare e nderkombetare.

 

Per poezine e tij te vecante ne vitin 2005 Bashkia Pogradec i ka dhene titullin “ Qytetar nderi I Pogradecit” .

 

Poezite e tij jane perkethyer e botuar ne disa gjuhe te huaja.

 

Disa nga arritje me kryesore ne fushen e poetike.

 

Botimet  poetike

 

“ Shiu lexon trishtimin tim “  1991

 

“Mengjes dhe pak nate “ 1993

 

“Xhindet kercejne polka “   1999

Guret zbardhin naten “. 2002

 

“Shtepia ime rrotullon qiellin “ 2000

 

Perkrahesit ne botimet e para: Justina Aliaj,Azem Shkreli,Agim Vinca Dilaver Baxhaku

 

Cmimet me kryesore :

 

Ne vitin 1969, ne kampin e pioniereve Durres,  fiton cmim te pare ne nje konkurs poetik me rastin  e 25 vjetorit te clirimit te atdheut, nga I moment I qepen dhe nuk I ndahen ethet per cmime poetike.

 

1996 – çmim nderkombetar per poezi ne Itali,Milano

 

1997 – çmim nderkombetar per poezi ne France

 

1998 –    fiton me konkurs perzgjedhje ne antologjine me poete nderkombetare ne Rimini, Itali

 

2000 – fiton me konkurs pjesmarrjen ne antologjine e poezise kontemporane ne Indi.

 

2000 – botohet ne Bukuresht,ne gjuhen rumune,vellimin poetik “Shtepia ime rrotullon qiellin “

 

2001 – I ftuar ne takimin poetik te Roterdamit,Hollande

 

2002 – çmim special nderkombetar, me poezine kushtuar nenes,ne Itali.

 

2003 – çmim nderkombetar ne takimin poetik me poete nga Shqiperia, Greqia, Maqedonia.

 

2003 – I Akordohet nga Ministria e Arsimit dhe Kultures “Penda e  argjendte“,  per vellimin “ Guret zbardhin naten”, shpallur libri me i mire ne poezi per vitin  2002. Vleresohet nga juria ne kete cmim prestigjioz vecanerisht  stili I vecante, gjuha lakonike  e sugjestionuese.

 

2004 – Takim ne Manhattan New York me shkrimtare Shqiptaro- amerikane dhe dashamires te poezise,pjesmarres ne festivalin poetik mbremje strugane Maqedoni, pjestamrres ne festivalin poetic Curtea De Arges, Rumani.

 

2004 Cmimi poetik  “Doruntina”,Kumanove,Maqedoni

 

2005 –per krijmtarine  e vecante poetike Keshilli Bashkiak Pogradec I akordon titullin” Qytetar Nderi “ i Pogradecit.

 

2006 – çmim ne takimin poetik nderkombetar  ne Shkup, Maqedoni

 

2007 – çmim ne takimin nderkombetar poetik “Ditet e veres” ne Elbasan, Shqiperi.

 

2008  - Cmim Lasgush Poradeci ne takim e vjeshtes, Korce

 

Organizon e drejton takimin poetik nderkombetar  “Vjeshte ne Pogradec” Organizon e drejton naten poetike “ poezia me e mire per veren” ( pijen)

 

Disa vecanti: Adhuron detin. Mban te gjitha  poezite permendesh.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:

Other news: • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •