Cikël me poezi nga Faik Krasniqi
| Saturday, 10.22.2011, 10:00 PM |  

Faik Krasniqi

 

 

NJË LOT

 

I mbyll sytë,

i them vetes është vetëm një ëndërr,

se ti nuk je vërtetë kaq larg,

një buzëqeshje e lehtë më kap,

hap sytë,

një lot buzën befas më lag

 

 

JE

 

Je gjëja më e bukur që mund të ekzistonte

ndonjëherë mbi tokë...

Je motivi i kësaj jetë...

më motivon të luftoj për jetën dhe për ty...

Je ndjesia më e paimagjinueshme...

Je personi më i rëndësishëm i jetës sime...

Je gjithçka për mua...

lutem çdo ditë për ty

dhe ndihem njeriu më me fat që të kam.

Të dua shumë dhe të adhuroj

 

 

DUA TË JETOJ ME TY

 

Mos më kujto të shkuarën time

se në të shkuarën time mungoje ti

kujto veç të tashmen dhe të ardhmen

janë veç këto dy momente që dua të jetoj me ty!

 

 

E PRITA

 

E prita fjalën tënde

përgjigjen shekullore,

vështrimin e fshehur

buzëqeshjen vajzërore

 

E prita dashurinë tënde

që zemrën e lodhi

E prita bukurinë tënde

nga errësira që doli

 

Eja të thirra

dorën më shtrëngo,

më përqafo mua

shpirtin më dhuro

 

 

KUR DY ZEMRA

 

Kur dy zemra bien në Dashuri

fillon toka të notojë

Kur dy zemra preken

puthet Toka me Saturnin

Kur dy zemra lidhen

përgjithmonë bashkë të jetojnë

 

 

NË TËRË TRUPIN TËND

 

Në tërë trupin tënd

Shikimin ta lëshoj

Më pëlqen nganjëherë

Kur më ngacmon

Me bisht të syrit të vështroj

Buzën ngadal e kafshoj

 

 

NË SYTË E TU

 

Në sytë e tu shoh

Qiellin dhe detin blu

Në sytë e tu shoh

Një det të tërë me dashuri

 

 

MË LERË TË VDES

 

Nëse ti nuk vjen

Mos më lerë të pres

Merre zemrën time

Dhe më lerë të vdes

 

 

DASHURIA

 

Dashuria është buzëqeshje

por është dhe qarje e lot.

Dashuria është diell

por është dhe shi,

ndonjëherë është erë e lehtë,

furtunë e stuhi

Dashuria është ditë e gjatë

por dhe natë pa mbarim

 

 

ME MALL TË KËRKOJA

 

Në pafundësinë e qiellit

sytë e tu kërkoja,

po si gjeja dot

e me mall të kujtoja

 

Mbylla sytë e për një çast

të ndjeva pranë,

e theva atë largësi,

atë largësi që na ndan.(Votes: 0)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •  
 •  
 •  
 •