LETERSIA SHQIPTARE - Cikël poetik nga Dhimitër Nica


Cikël poetik nga Dhimitër Nica
| Friday, 12.09.2011, 05:25 PM |  

Dhimitër Nica

 

 

RIGA MALLI

 

Ca riga malli

Mu futen ne koke

Nuk vijne nga halli

Pa dashur me kujtojne ca shoke...

 

Me kujtojne vegjeline

Rruget veshur me gur - sokak,

Gjakun qe ndizte djalerine

Kalldremet e bardha ne Berat.

 

Ca riga malli

Nga lumi Osum

Martohej djali

Diten qe ikja une...

 

Une gjithnje njeri i vuajtur

Rrokullisur eger neper bote

Dhe femije isha shume i druajtur

Sot pa fije floku ne koke...

 

Ca riga malli

Me pleksen ne tru

Nuk vijne nga halli

Shtruar aty-ketu ,

kuturu...

 

PENDIMI

 

Une te desha

Ti me the jo,

Mbi Dajt filloi gjemimi

Rreket zbrisnin ngado.

 

Une ika,

Ti u shtange.

Bliri mbi floket e tua

Rrezonte petale.

 

MEDITIM

 

Shiu bie pa pertim

Struken zogjte neper strehe

Rreshqet gjaku me rrembim

Ndizet malli per atdhe.

 

20-vjet pa atdhe

Atdhe i pare,atdhe i dyte

Te i pari linda une

Te i dyti femijte.

 

MANUSHAQET

 

Mblodha lule manushaqesh

Nga pylli i vetmuar.

I mbolla te saksite ne dritare.

C'thoni ju? Si u ben? Mazallah!

Me turperuan...

 

KUR SEMURET KURBETLLIU

 

Nuk mjafton qe je fillkat

Nuk mjafton qe je kaq larg

Kur s'ke pune e s'ke shtepi

S'te flet kush,s'te njej njeri

 

Dhe kur s'muresh ne kurbet

Rri i shtrire ne nje cep

Njeri s'hyn e njeri s'del

Nje gote uje,nje pjate gjelle.

 

Te gjitha te dalin ne enderr

Si ne feminin e embel

Dor'e ngrohte e t'mires nene

Te ben mire,te ngre ne kembe

 

Dhe kur zgjohesh, flet percart

I vetmuar neper nate

Ne ate kend a ne nje cep

Shpirti qan e trupi heq...

 

I semurur neper bote

Pa ilace,pa ysmet e gjelle te ngrohte...(Votes: 1)

Write Your Comment
Your Name:
Your Email:
Security Code:
Title:
Comment:
 • Su
 • Mo
 • Tu
 • We
 • Th
 • Fr
 • Sa
 •  
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 •